Gry: rynek trudny, ale nadal rośnie

Popyt na cyfrową rozrywkę w wyniku spowolnienia gospodarczego znacząco nie spadnie, ale gracze będą jeszcze bardziej selektywni.

Publikacja: 21.08.2022 21:00

Gry: rynek trudny, ale nadal rośnie

Foto: materiały prasowe

Przez najbliższe cztery lata rynek gier będzie rósł, a motorem wzrostu będą produkcje mobilne – wynika z danych Newzoo. Na koniec 2022 r. w gry będzie grało prawie 3,2 mld ludzi, wydając w tym roku na ten cel 196,8 mld USD. To o 2,1 proc.więcej niż rok temu. Mocniej, o ponad 5 proc., urośnie w 2022 r. sam segment mobilny, wart 103,5 mld USD i odpowiadający za 52,6 proc. całego rynku.

Perspektywy dla sektora

Branża gier, po początkowym covidowym wystrzale, w 2021 r. zaczęła hamować. Przełożyło się to również na wyceny giełdowych studiów.

Przedstawiciele sektora uważają, że nadal ma on przed sobą dobre perspektywy.

– Ten rynek się rozwija i cały czas rośnie, zmieniają się mody, pojawiają się nowe technologie i rozwiązania. Widzę przyszłość, także dla polskich spółek, w jasnych kolorach. Pamiętajmy, że oferujemy produkty dla graczy rozrzuconych po całym świecie, więc lokalne kłopoty gospodarcze czy regionalne zawirowania mają mniejszy wpływ na sprzedaż gier – komentuje Tomasz Mazur, prezes Forestlight Games. Dodaje, że ogólnoświatowe spowolnienie gospodarcze zapewne będzie miało wpływ na droższe decyzje zakupowe, a parę groszy na rozrywkę, która jest oderwaniem od kłopotów dnia codziennego, zawsze się znajdzie. – Pewnie wzrost będzie trochę mniej dynamiczny, ale nadal będzie – podsumowuje. Wtóruje mu Mateusz Adamkiewicz, prezes Gaming Factory.

Czytaj więcej

Przeminął pandemiczny boom na cyfrową rozrywkę

– Trudno wyobrazić sobie, aby społeczeństwo miało przestać grać nawet w obliczu inflacji czy recesji. Tym bardziej że gry wideo cały czas pozostają relatywnie tanią rozrywką. Warto jednak mieć na uwadze trendy rynkowe. Od wielu lat na znaczeniu zyskują gry mobilne, wirtualna rzeczywistość, a ostatnio coraz bardziej popularne stają się gry powiązane z NFT czy rzeczywistością Metaverse – wymienia.

W VR mocno wierzy m.in. Immersion Games działające w tym segmencie.

– W przypadku konsol czy komputerów stacjonarnych wyróżnienie się na tle konkurencji jest niezwykle trudne. Ponadto wymaga ogromnych nakładów marketingowych, żeby się wybić spośród natłoku dostępnych tytułów. W branży VR odczuwamy, że jest więcej miejsca na pozyskanie graczy ciekawymi pomysłami – mówi Bartosz Rosłoński, prezes Immersion Games.

Wyzwań przybywa

Konkurencja systematycznie się zaostrza, a obecna sytuacja rynkowa potęguje wcześniejsze wyzwania. – Z roku na rok obserwujemy wzrost wymagań graczy, dotyczących wielkości, wykończenia czy jakości i doszlifowania produktów. Nieliczne gry przebijają się jako „innowacja” – mówi Damian Szymański, prezes Render Cube.

Przedstawiciele branży podkreślają, że teraz już na każdym etapie produkcji trzeba dobrze podejść do nowych tytułów: począwszy od wyboru tematu czy rodzaju gry, poprzez odpowiedni dobór technik artystycznych, jak i technologii, aż po wykonanie.

– Dla małych studiów droga prowadzi poprzez szukanie odpowiednich nisz rynkowych, w których będą mogły ulokować swoją grę, dołożyć pomysł, trochę rzemiosła, ale i kreatywności. Niestety, studia te będą musiały zainwestować dużo więcej w promocję swoich tytułów – podkreśla szef Forestlight Games.

W Polsce działa aktualnie ponad 400 firm zajmujących się grami. Około 80 jest notowanych na warszawskiej giełdzie, w tym zdecydowana większość na NewConnect. Indeks producentów gier od kilku tygodni porusza się w trendzie bocznym. W latach 2019–2020 mocno rósł, a od 2021 r. zdecydowanie dominuje podaż.

Technologie
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Technologie
Prezes Vigo Photonics: rok 2025 to pas startowy dla HyperPIC
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów
Technologie
Technologiczne spółki na celowniku inwestorów. Transakcje przyspieszą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów. Akcje tanieją
Technologie
DataWalk ma kontrakt z amerykańskim gigantem. Kurs szybuje