Czasem żniw w sektorze gier zazwyczaj jest IV kwartał, ale to nie znaczy, że pierwsze miesiące 2022 r. będą nudne. Właśnie (4 lutego) startuje największa tegoroczna premiera z Polski, czyli „Dying Light 2" Techlandu. Wrocławskie studio nie jest notowane na rynku publicznym, ale o jego planowanym wejściu na giełdę mówi się już od dłuższego czasu.
Branżowi giganci
Gra Techlandu debiutuje na urządzeniach PC oraz konsolach PlayStation i Xbox, a także na Nintendo Switch. Trigon DM wskazuje na ostatni wywiad z prezesem Techlandu Pawłem Marchewką, który zapowiedział, że sukcesem będzie sprzedaż 10 mln sztuk gry w 2022 r. Analitycy wskazują, że fabuła gry to 20–40 godzin, a wątki poboczne kilkadziesiąt dodatkowych godzin. Przypominają też, że produkcja zajęła sześć lat, a zespół do niej zaangażowany był co najmniej dwukrotnie większy niż przy pierwszej części „Dying Light".
Dokładny budżet nowej produkcji nie został ujawniony, ale według wcześniejszych informacji (nie wiadomo, czy aktualnych, bo pochodzących z 2020 r.) miała być to kwota rzędu 100 mln USD. W czwartek po południu gra była na drugim miejscu w rankingu najbardziej pożądanych tytułów na Steamie. Na portalu branżowym Metacritic średnia z 25 opinii dla wersji na PC wynosiła 79 pkt na 100 możliwych. Z kolei wersja na PS5 (średnia z 46 opinii) dostała 77 pkt. Wśród atutów najnowszej produkcji Techlandu wymienia się m.in. bogatą treść, natomiast wśród minusów błędy techniczne oraz problemy ze stabilnością gry.
Techland jest drugim co do wielkości studiem nad Wisłą. Pierwszy jest CD Projekt, którego flagowymi markami są „Wiedźmin" i „Cyberpunk". I to właśnie z tymi tytułami związane są premiery zaplanowane na to półrocze. Początkowo CD Projekt zapowiadał wydanie „Cyberpunka" na konsole nowej generacji jeszcze w 2021 r., podobnie jak gry „Wiedźmin: Dziki Gon". Zdecydował się jednak na przełożenie obu premier. „Cyberpunk" ma trafić na rynek w I kwartale 2022 r., a „Wiedźmin" w drugim. Zdaniem analityków to, jak wypadną te premiery, może mieć duże znaczenie dla wyceny spółki i jej postrzegania przez rynek. Jak podkreśla Maciej Kietliński, ekspert Noble Securities, to CD Projekt i „Cyberpunk 2077" w głównej mierze napędziły hossę w branży gier na GPW. Jego zdaniem w 2022 r. istnieje szansa na powrót dobrych nastrojów w sektorze, jednak raczej w przypadku konkretnych spółek pokazujących powtarzalne, dobre wyniki lub posiadających potwierdzone, dobrze zapowiadające się premiery w roku 2023.