Sieciowe autostrady

Nowe technologie pozwalają na udostępnienie użytkownikom Internetu w pełni multimedialnych treści. Nieruchome zdjęcia niskiej rozdzielczości zastąpiły fleshowe animacje, materiały wideo oraz pliki dźwiękowe o najwyższej cyfrowej jakości. Pojawiły się nowe dziedziny gospodarki oparte na usługach internetowych. Świat informacji i rozrywki wzbogacił się o nowe medium, zapewniające błyskawiczny dostęp do wielu milionów odbiorców.

Publikacja: 22.05.2003 15:06

Postawiło to nowe wyzwania przed dostawcami łączy do Internetu. Z jednej strony trzeba przygotować wygodne cyfrowe "autostrady", które pomieszczą ponad 6 milionów polskich użytkowników sieci. Z drugiej zapewnić każdemu internaucie wygodny bezkolizyjny wjazd na te autostrady. Dostawcy Internetu stale zwiększają przepustowość łączy do globalnych zasobów sieci. Telekomunikacja Polska dysponuje łączami na świat o pojemności 2,5 Gb/s, są one wykorzystywane przez większość użytkowników Internetu w Polsce.

Rozwinięto również ofertę w zakresie sposobów łączenia się z Internetem. Od najprostszych, przeznaczonych dla początkujących użytkowników globalnej sieci, po zaawansowane, pozwalające skorzystać ze wszystkich możliwości, jakie daje Internet.

Obecnie bardzo niewielki odsetek osób chcących połączyć się z Internetem, posiadający linię telefoniczną, nie może tego zrobić (PCM). Praktycznie każdy posiadacz komputera z modemem korzysta z sieci. Dostępność jest podstawowym warunkiem rozwoju społeczeństwa informacyjnego i można stwierdzić, że ten warunek został spełniony.

Drugim warunkiem są koszty. Usługa komutowanego dostępu do Internetu pozwala w pełni kontrolować koszty, jakie ponosi użytkownik Internetu. Przy korzystaniu z podstawowych usług dostępnych w Internecie typu odebranie poczty, skierowanie się na znaną stronę, opłaty mogą być na minimalnych poziomie. Poziomie możliwym do zaakceptowania przez każdego użytkownika. Szczególnie przydatna w kontroli wydatków jest usługa pakiety internetowe TP.

Pakiety internetowe

Rozwinięciem usługi komutowanego dostępu do Internetu stały się pakiety internetowe. Dzięki nim klient może kupić określony czas w Internecie i uzyskuje dostęp poprzez numer 0 20 21 30. Razem z dostępem Klient usługi otrzymuje szereg dodatkowych usług świadczonych w sieci. Najtańsza opcja - zakupu 15 godzin, kosztuje 37,45 z VAT.

Klienci usługi mają możliwość pełnej kontroli nad wydatkami, jakie zamierzają ponieść w związku z surfowaniem w Internecie, określając czas, za jaki płacą atrakcyjniejszą cenę. Obecnie jest to 5, 15, 30, 45, 69 godzin oraz godziny nocne w ramach pakietu nocnego TP.

Usługa pakietów internetowych w obecnej postaci została uruchomiona 1 września 2002 r. i do chwili obecnej (17 stycznia 2003 r.) korzysta z niej ok. 200 000 użytkowników. Liczba ta stale rośnie.

Nowa jakość - łącza stałe

Korzystanie w pełni z możliwości Internetu wymaga szybszych łączy niż tradycyjne połączenie modemowe. Łącza stałe są od dawna w ofercie Telekomunikacji Polskiej. Możliwość dzierżawy łączy do Internetu pojawiła się wraz ze stworzeniem w 1996 roku ogólnopolskiej szybkiej sieci transmisji danych Polpak-T, na bazie której pracuje również dostęp komutowany.

Sieć Polpak-T umożliwiła zestawienie łącza do Internetu z prędkością do 2 Mb/s z gwarantowaną przepustowością CIR. Z racji dużych kosztów takie rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim dla klientów biznesowych. Ponadto aby z niej korzystać, niezbędne jest uruchomienie nowej niezależnej linii. Jednakże na stworzeniu takiej usługi skorzystało również wielu klientów indywidualnych. Polscy Internet Service Providerzy w oparciu o wykupione łącza do sieci Polpak-T uzyskali możliwość świadczenia usługi stałego dostępu do Internetu.

SDI - stały dostęp dla każdego

Przed Narodowym Operatorem pojawiło się wyzwanie związane z zapewnieniem powszechnego stałego dostępu do Internetu za akceptowalną cenę, przy wykorzystaniu istniejących linii telefonicznych. W tym celu rozpoczęto 29 listopada 1999 roku świadczenie usługi SDI Stałego Dostępu do Internetu. Usługa przewyższa znacznie możliwości, jakie daje komutowany dostęp. Pozwala osiągnąć prędkość dwukrotnie większą niż standardowy modem - 115 kb/s. Posiada również oczekiwaną od dawna cechę - nie blokuje linii telefonicznej. Można równocześnie rozmawiać i surfować w sieci.SDI stało się w krótkim czasie bardzo popularną usługą. Zasięgiem swoim objęła niemalże cały kraj. Obecnie korzysta z niej ok. 100 000 klientów Telekomunikacji Polskiej.

Neostrada Plus

Największe możliwości w zakresie korzystania z zasobów internetowych zapewnia usługa Neostrada Plus. Usługa przeznaczona jest dla najbardziej wymagających użytkowników sieci. Umożliwia poruszanie się po internetowych autostradach z prędkością do 512 kb/s. Praktycznie pozwala to na ściąganie nawet bardzo dużych plików dziesięciokrotnie szybciej niż za pomocą tradycyjnego modemu.

Neostrada Plus pozwala na nieograniczone przebywanie w Internecie. Istnieje możliwość 24-godzinnego surfowania non-stop. Inni domownicy lub współpracownicy na pewno nie będą mieli pretensji o zajętą linię telefoniczną, usługi te wzajemnie się nie zakłócają. To znaczy, że można równocześnie być na czacie i rozmawiać przez telefon.

Możliwości takie uzyskuje się dzięki zastosowaniu sprawdzonej na świecie technologii ADSL, pozwalającej dotrzeć z szybkim łączem do mieszkań i biur klientów. Dodatkowo technologia zapewnia każdemu z użytkowników usługi osobny "wjazd na autostradę". Inne technologie stosowane dla zapewnienia stałego połączenia z Internetem grupują ruch od wielu klientów. To znaczy im więcej osób korzysta równocześnie z Internetu, tym większy korek tworzy się na łączach i co za tym idzie - spada prędkość.

Telekomunikacja Polska uruchomiła usługę Neostrada Plus 1 lipca 2002 r., jako następcę usługi Neostrada świadczonej od września 2001 roku.

Dostęp do Internetu DSL

Dla klientów z obszarów biznesu Telekomunikacja Polska zapewnia przy wykorzystaniu technologii ADSL, usługę Dostęp do Internetu DSL. Maksymalną prędkością, jaką można zakupić, jest 1Mb/s.

Dostęp do Internetu DSL zawiera również wiele usług dodatkowych, takich jak: pakiet bezpieczeństwa sieciowego e-security, przestrzeń dyskową na konta pocztowe i strony internetowe w domenie firma.internetdsl.pl.

Dostęp to nie wszystko

Dzięki współpracy z partnerami z Grupy Kapitałowej TP, Wirtualnej Polsce i TP Internet, udało się stworzyć atrakcyjną propozycję dla klientów usług internetowych Telekomunikacji Polskiej.

Aby zaistnieć w Internecie, warto mieć w nim własne miejsce. Użytkownicy usługi Neostrada Plus otrzymują 100 MB pojemności dyskowej. W zależności od potrzeb i fantazji mogą uruchomić stronę www w domenie neostrada.pl lub założyć wiele kont mailowych dla rodziny i znajomych.

Użytkownicy pakietów internetowych otrzymują bezpłatnie konto 10 MB w domenie @xl.wp.pl

Informacja i rozrywka

Korzystając z usługi Neostrada Plus można zaobserwować wzrost jakości oglądanych w sieci materiałów wideo, przestaje również być problemem ściągnięcie ich na komputer. Aby wykorzystać te nowe możliwości, przygotowaliśmy dla użytkowników Neostrady Plus specjalny portal multimedialny. Wchodząc na stronę www.neostrada.pl, internauta ma możliwość obejrzenia materiałów informacyjnych przygotowanych przez TVN, wywiadów, relacji z imprez, zapowiedzi filmów i wiele innych atrakcyjnych materiałów. Nową częścią portalu jest Strefa Gier.

Do atrakcyjnych materiałów zamieszczonych w potralu Wirtualnej Polski mają bezpłatny dostęp klienci pakietów internetowych. Wśród szczególnie interesujących materiałów należy wymienić: gry online, strefę dla dorosłych, chaty, forum dyskusyjne i usługę News Letter.

Bardzo ważnym elementem pacy w sieci jest bezpieczeństwo i autoryzacja poczty. W tym celu użytkownikom pakietów internetowych nadawany jest certyfikat Signet. Umożliwia on elektroniczne podpisywanie i szyfrowanie wiadomości poczty elektronicznej. W najbliższym czasie planowane jest wprowadzenie certyfikatu dla klientów usługi Neostrada Plus.

Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją