Integrated Solutions chce konkurować z Asseco i Sygnity

TPSA poinformowała dziś, że utworzyła nową firmę, która zajmie się usługami ICT dla przedsiębiorstw – Integrated Solutions. Wcześniej próbowała przez dłuższy czas znaleźć na rynku spółki, które mogłaby kupić, aby wejść w ten segment.

Aktualizacja: 25.02.2017 17:01 Publikacja: 07.06.2011 13:14

Integrated Solutions chce konkurować z Asseco i Sygnity

Foto: Bloomberg

- Nie rezygnujemy z planów przejęć. Cały czas jesteśmy otwarci na to, co się dzieje na rynku. Jeśli pojawią się okazje – powiedział Mariusz Gaca, prezes Centertela (Orange) pytany, czy utworzenie nowej spółki przez TP wyczerpuje jej zainteresowanie akwizycjami w segmencie informatycznym.

- Spółka będzie zatrudniała około stu osób. Bardzo dużo umów będzie outsoursowanych do grupy TP. Jeśli chodzi o ambicje co do finansów, nie ujawniamy szczegółów. Ma być w gronie trzech największych firm IT w Polsce w perspektywie kilku lat, jeśli chodzi o przychody ICT – powiedział Gaca pytany o perspektywy i plany dla Integrated Solutions. - Wyzwaniem dla nas są takie spółki jak Asseco, czy Sygnity – precyzował.

- Od początku spółka ta nie będzie rentowna. Próg rentowności spółki powinna osiągnąć do końca drugiego roku działalności – powiedział Gaca.

Nie ujawnił, ile wynoszą obecnie przychody grupy TP z ICT. – Sądzę, że mieścimy się tuż za pierwszą piątką podmiotów na tym rynku – powiedział Gaca.

Integrated Solutions ma czerpać z zasobów grupy TP. Chce wykorzystać m.in. wzrost rynku tzw. clouding computing (korzystanie z danych zasobów firm odbywa się zdalnie, za pomocą Internetu i serwerów kumulujących dane). Oprócz tego chce wejść w segment data center dla przedsiębiorstw, świadczyć usługi w obszarze bezpieczeństwa w sieci, integracji zasobów firm poprzez sieci LAN, WAN.

- Czy to ma sens, aby TP otwierała nową firmę i wchodziła na nowe terytoria? Kryzys spowodował, że w 2009 r. wydatki na usługi ICT zmniejszyły się o blisko 9 proc. (8,7 proc.). Ale z drugiej strony, ponieważ wszyscy będą poszukiwali nowych rozwiązań (technologie przetwarzania w chmurach) to prognozy na ten rok to 8-proc., na kolejny 10-proc. wzrost w skali globalnej. Mówimy o 1,7 triliona dolarów na całym świecie – mówił Jerzy Kalinowski, doradca z firmy KPMG. Z danych, które zaprezentował wynikało też, że prognozy dla krajów Unii Europejskiej zakładają jednak o około 4- proc. wzrost.

- To jest dobry kierunek. Dobry moment. Dwa lata temu uzasadnić taką decyzję byłoby trudne. Także utworzenie oddzielnej spółki, która się tym zajmie – oceniał Kalinowski.

Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska
Technologie
Podmiot z Francji chce zainwestować w DataWalk. Akcje drożeją