Oficjalna propozycja UKE: hurtowe stawki sieci komórkowych spadną wolniej

8,26 gr. od stycznia 2013 roku, 4,29 gr. od lipca przyszłego roku – taką ścieżkę obniżki hurtowych stawek MTR, części przychodów sieci komórkowych – zaproponował dziś Urząd Komunikacji Elektronicznej, potwierdzając nasze doniesienia

Aktualizacja: 19.02.2017 00:05 Publikacja: 03.08.2012 15:40

UKE rozpoczął dziś konsultacje siedmiu projektów decyzji w sprawie określenia obowiązków regulacyjnych dla operatorów sieci telefonii komórkowej w zakresie usługi zakańczania połączeń (tzw. rynek 16). Dotyczą one przede wszystkim tempa obniżki hurtowych stawek za zakończenie minuty rozmowy w sieciach mobilnych, które płacą sobie wzajemnie operatorzy (MTR) oraz wyrównania stawek pobieranych dla P4, operatora sieci Play, który cieszył się do tej pory z przysługującej mu asymetrii (pobierał wyższą stawkę MTR, niż sam uiszczał konkurencji).

Zgodnie z zapowiedziami Magdaleny Gaj, prezes UKE na naszych łamach, urząd zaproponował dziś, aby od 1 stycznia 2013 r., przez pół roku obowiązywała stawka przejściowa w wysokości 8,26 gr. za minutę.

Docelowy poziom 4,29 gr. obowiązywać miałby natomiast od lipca przyszłego roku.

Propozycje decyzji przedstawione dziś przez UKE dotyczą: Aero2, CenterNetu, Mobylandu, Polkomtela (spółki kontrolowane przez Zygmunta Solorza-Żaka), Polskiej Telefonii Cyfrowej (T-Mobile) oraz Centertela (Orange, grupa Telekomunikacji Polskiej).

„Nowe stawki MTR mają być stosowane od początku lipca 2013 r. W zależności od operatora, docelowa obniżka stawek MTR wyniesie od 65 proc. do nawet 85 proc.

Jednocześnie w pierwszej połowie 2013 r. przejściowo operatorzy sieci komórkowych w Polsce będą mogli stosować symetryczną stawkę w wysokości 8,26 gr./min" – podało UKE.

Zdaniem urzędu, rynek telekomunikacyjny powinien być przygotowany do takiej obniżki, gdyż zalecenia Komisji Europejskiej w sprawie nowego podejścia do regulacji stawek MTR zostały wydane jeszcze w 2009 r. Komisja rekomendowała przy tym wprowadzenie z początkiem 2013 r. stawek MTR symetrycznych (czyli w takiej samej wysokości dla wszystkich operatorów mobilnych na danym rynku) oraz na efektywnym kosztowo poziomie (według modelu LRIC).

Według UKE wdrożenie proponowanych zasad rozliczeń powinno także przełożyć się na dalsze spadki cen detalicznych połączeń dla konsumentów.

- Należy pamiętać o wpływie obniżki stawek MTR na warunki prowadzonej przez operatorów działalności, szczególności w obszarze inwestycji i ofert detalicznych, które z reguły są planowane w dłuższym horyzoncie czasowym - powiedziała cytowana w informacji prasowej Prezes UKE. - Z tego powodu podjęłam decyzję o wprowadzeniu docelowej stawki MTR od połowy 2013 r., tak aby pozwolić polskim operatorom odpowiednio przygotować niezbędne zmiany - dodała.

UKE, podobnie jak wcześniej Miroslav Rakowski, prezes PTC, zauważa że stopniowe obniżenie stawek jest także stosowane przez innych regulatorów, np. w Hiszpanii i we Włoszech. W przypadku tych państw zostało już zaakceptowane przez Komisję Europejską jako maksymalne dopuszczalne opóźnienie we wdrożeniu zalecenia w sprawie stawek MTR.

Obecnie MTR pobierany przez Orange,Plusa i T-Mobile wynosi 12,33 gr. za minutę kończoną w tych sieciach. W przypadku Playa 17,98 gr.

Technologie
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Technologie
Prezes Vigo Photonics: rok 2025 to pas startowy dla HyperPIC
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów
Technologie
Technologiczne spółki na celowniku inwestorów. Transakcje przyspieszą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów. Akcje tanieją
Technologie
DataWalk ma kontrakt z amerykańskim gigantem. Kurs szybuje