Rekomendujemy wypłatę dywidendy

Barbara Skrzecz-Mozdyniewicz, z szefową Macrologic o planach dla grupy i sytuacji w branży IT rozmawia Katarzyna Kucharczyk.

Publikacja: 20.03.2017 07:03

Barbara Skrzecz-Mozdyniewicz, szefowa Macrologic

Barbara Skrzecz-Mozdyniewicz, szefowa Macrologic

Foto: Archiwum

O ile procent mogą wzrosnąć tegoroczne przychody Macrologic? Od lat stabilnie rośniemy w tempie porównywalnym z dynamiką PKB, czyli w okolicach 3–5 proc.

W tym roku w waszej ofercie pojawił się nowy system ERP. Czy dzięki temu dynamika będzie wyższa?

Rzeczywiście, apetyt mamy większy, ale trzeba też pamiętać, że sprzedaż systemów ERP to długofalowy proces. Tegoroczna dynamika będzie zależeć też od szeregu innych uwarunkowań, m.in. od tego, jaka będzie chęć przedsiębiorstw i instytucji do inwestowania. To z kolei jest mocno skorelowane z funduszami z perspektywy unijnej na lata 2014–2020.

Uruchomienie projektów z tej perspektywy mocno się opóźnia...

To opóźnienie nie jest dla nas dużym problemem, bo mamy dobrze zdywersyfikowany portfel. Jeśli na rynku publicznym jest zastój, to jesteśmy w stanie to sobie zrekompensować w innych segmentach. Jeśli chodzi o projekty z nowej perspektywy UE, to jeszcze dużego ożywienia nie widać, choć w niektórych regionach są już pierwsze pozytywne sygnały.

Podkreślacie, że wasz nowy system mocno się różni od większości produktów konkurentów, ponieważ ma charakter procesowy. Co to w praktyce oznacza?

Stworzyliśmy go w odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane przez przedsiębiorców, którzy skarżyli się, że ich dotychczasowe systemy szły niejako poza głównymi procesami toczącymi się w firmie. To dlatego nowy system oparliśmy na procesowości. Inwestując w ten produkt, firma zyskuje możliwość szybszego i bardziej efektywnego zarządzania łańcuchem dostaw, stanem magazynowym i szeregiem innych kwestii, które są kluczowe do tego, by działała sprawnie i była konkurencyjna.

Jak idzie pozyskiwanie nowych klientów?

Zgodnie z planem. To złożony proces, bo decyzja o zakupie nowego systemu ERP musi być dobrze przemyślana. Na pozyskanie klienta potrzeba minimum sześć miesięcy.

A zatem sprzedaż nowego systemu będzie w pełni widoczna w wynikach przyszłorocznych?

Tak, choć pierwsze pozytywne efekty zobaczymy już pod koniec tego roku.

A co z Jednolitym Plikiem Kontrolnym – czy rzeczywiście nakręca popyt?

Z pewnością ma wpływ na całą branżę IT. A to dlatego, że wielu przedsiębiorców musiało zmodyfikować swoje systemy, aby przystosować je do przetwarzania danych w tej formule. Duże firmy raportują w tym formacie już od lipca 2016 r., a małe i średnie – w zakresie dotyczącym VAT – od początku tego roku, z kolei od lipca 2018 r. będzie je obowiązywał już cały zakres. Te inwestycje są już w dużej części w wynikach branży IT, bo polskie przedsiębiorstwa nie czekają na ostatnią chwilę z dostosowaniem się do nowych wymogów prawnych.

Co roku sporą kwotę wydajecie na badania i rozwój. W 2017 r. też tak będzie?

Tak, nie zmieniamy naszego podejścia, przeznaczymy na ten cel od 8 do 10 proc. całorocznych przychodów.

Macie pieniądze na inwestycje? Nie jest planowana emisja obligacji lub akcji?

Nie ma takiej potrzeby. Finansujemy działalność ze środków, które uzyskujemy od naszych klientów. Mamy też kilkumilionową linię kredytową w banku. W razie potrzeby zawsze możemy z niej skorzystać.

Ile krajowego rynku kontroluje teraz Macrologic i jaki docelowo udział chciałaby osiągnąć spółka za kilka lat?

Dążymy do tego, aby być w czołówce dostawców ERP.

Podobno udziały w polskim rynku systemów ERP tracą międzynarodowe koncerny na rzecz polskich firm. Z czego to wynika?

To nie jest tak, że przedsiębiorstwa decydują się na naszą ofertę tylko dlatego, że jesteśmy firmą krajową. Owszem, to jeden z elementów, ale najważniejsza jest jakość produktów i ich cena, a tu jesteśmy w stanie zaoferować lepszą propozycję niż część globalnych graczy.

Za dużą część naszych przychodów odpowiadają te od już istniejących klientów. Średnio współpracujemy z nimi 10 lat, co jest ewenementem w tej branży. Jeśli decydują się oni na modyfikację swoich systemów, to naturalnym dostawcą dla nich jest właśnie nasza firma.

Na koniec jeszcze sprawa, która jest istotna dla akcjonariuszy – będzie w tym roku dywidenda?

20 marca mamy walne zgromadzenie, które będzie decydować w tej sprawie. Zarząd rekomenduje, żeby na dywidendę przeznaczyć ponad 5,6 mln zł.

Ostra walka o marże

Polski rynek IT wzrósł w 2016 r. o 4,1 proc. po wzroście o 4,2 proc. rok wcześniej – podaje firma badawcza PMR. W tym roku dynamika również może oscylować w okolicach 4–5 proc. Motorem wzrostu rynku ma być oprogramowanie i usługi informatyczne, natomiast sytuacja będzie trudniejsza w segmencie sprzętu komputerowego, gdzie oczekiwany jest spadek sprzedaży. Segment ERP w Polsce ma duży potencjał, ale konkurencja na rynku jest ostra. Wśród działających w tej branży giełdowych firm są m.in. Comarch, Asseco Business Solutions oraz Macrologic. Natomiast wśród globalnych dostawców prym wiodą m.in. SAP oraz Oracle.

Technologie
Aukcja 700/800 MHz – koniec konsultacji
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Technologie
Uchwały CD Projektu. Co widać między wierszami?
Technologie
Analityk: Asbis nie zrealizuje prognozy. Ale akcje i tak warto kupować
Technologie
G-Devs już na giełdzie
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Technologie
CD Projekt chce zarobić cztery miliardy. Kiedy nowy "Wiedźmin"?
Technologie
Aukcja 700 MHz: ceny mogą spaść