Bruksela pyta rząd o UKE. Play liczy na szybką aukcję

Choć komórkowa sieć omawiała w środę wyniki kwartalne, to w branży dzień zdominował temat aukcji 3,6 GHz i zakusów rządu, aby wymienić regulatora rynku.

Publikacja: 14.05.2020 05:20

Jean-Marc Harion, prezes Playa, zapewnia, że opóźnienie aukcji 3,6 GHz martwi firmę.

Jean-Marc Harion, prezes Playa, zapewnia, że opóźnienie aukcji 3,6 GHz martwi firmę.

Foto: materiały prasowe

Gospodarka osłabiona przez epidemię może w dłuższym terminie wpłynąć na wyniki Playa. Przesunięcie aukcji 5G nieznacznie zmniejszy wydatki inwestycyjne telekomu w tym roku – powiedział w środę Jean-Marc Harion, szef komórkowej sieci. Zarząd podtrzymał prognozy na ten rok, zgodnie z którymi przychody mają urosnąć o 2–3 proc., a skorygowana EBITDA wynieść 2,5–2,6 mld zł.

Normalność nieszybko

Wzrost wykorzystania sieci, w tym transmisji danych i przyzwyczajenie konsumentów do transakcji online – wskazał Jean-Marc Harion, prezes P4 (operator sieci komórkowej Play z grupy Play Communications) jako długoterminowe skutki trwającej epidemii.

Play opublikował we wtorek wyniki za I kwartał, które w niewielkim stopniu są obciążone wpływem epidemii, ale niektóre ich elementy, jak słabsza sprzedaż urządzeń czy spadek liczby klientów, telekom tłumaczy właśnie nią.

W I kwartale przychody Playa ze sprzedaży smartfonów spadły o około 10 proc. Telekom podał, że były niższe o 40 proc. od założonych przez zarząd. Tłumaczy, że z powodu epidemii musiał zamknąć część sklepów. – W maju otworzyliśmy sklepy. Polscy konsumenci wracają do nich powoli. Nie widzimy dużego ruchu w galeriach handlowych i nie spodziewamy się, aby sytuacja poprawiła się dramatycznie w ciągu najbliższych dni czy tygodni – powiedział Harion.

Podobnie jak wcześniej menedżment Orange Polska, także szef Play zwrócił uwagę, że epidemia może mieć negatywne skutki dla gospodarki kraju, a więc i dla biznesu firmy.

Według niego trzeba brać pod uwagę, że kryzys trwa, a w Polsce nie mówi się jeszcze o szczycie zachorowań na Covid-19. – Obserwując pozytywne trendy, trzeba też brać pod uwagę, że jesteśmy zamknięci od dwóch miesięcy, wiele osób ucierpiało i jeszcze ucierpi – powiedział Harion.

Kluczowa dla Playa jest rozbudowa własnej sieci. 20 kwietnia Play uruchomił 8-tysięczny własny maszt i nie zmienia planów dalszej rozbudowy sieci. Epidemia sprawiła, że telekom nie może uruchomić wszystkich wybudowanych już wież i masztów. W I kwartale jego działająca sieć powiększyła się tylko o 97 instalacji, a 126 stacji czekało na lepsze czasy, w których urzędy działają, a laboratoria prowadzą pomiary promieniowania, których wyniki potrzebne są, by móc uruchomić maszt. Prezes Playa zapewnił w środę, że sytuacja powoli się normuje.

Co dalej z aukcją 5G

Analitycy pytali szefa sieci Play, czego oczekuje po zawieszonej, mającej zostać anulowaną, aukcji częstotliwości 3,6 GHz (tzw. aukcji 5G). – Nie powinniśmy oczekiwać zmian w warunkach aukcji, ale sytuacja może się rozwinąć w innym kierunku, którego nie jesteśmy w stanie przewidzieć – powiedział salomonowo Harion.

– Opóźnienie aukcji będzie miało minimalny wpływ na nasze inwestycje – ocenił prezes Playa. Jak wyjaśnił, gros nakładów, które ponosi telekom w tym roku, dotyczy budowy nowej części rdzeniowej (tzw. core'a), stawiania nadajników w konfiguracji, którą telekom nazywa 5G Ready, oraz implementacji technologii 5G, ale nie w paśmie, które będzie przedmiotem aukcji.

Sytuacja wokół aukcji się komplikuje. Oprócz jej unieważnienia rząd planuje skrócenie kadencji obecnego prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcina Cichego. Nową aukcję w takiej sytuacji ogłaszałby ktoś inny. Tymczasem planem rządu zainteresowała się Komisja Europejska. Komisarz Thierry Breton w nieformalnym piśmie do ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego poprosił o wyjaśnienia. Zwrócił uwagę, że wymagana implementacja Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej nie powinna bić w obecnego regulatora.

Harion oceniał w ciągu dnia, że w interesie rynku jest, aby regulator był silny, a aukcja odbyła się jak najszybciej.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska