Prospekt Canal+ Polska zatwierdzony

Rusza publiczna oferta akcji największego konkurenta Cyfrowego Polsatu. We wtorek rano spółka kierowana przez Edytę Sadowską zamierza opublikować zatwierdzony w poniedziałek przez KNF prospekt emisyjny.

Aktualizacja: 03.11.2020 07:18 Publikacja: 02.11.2020 19:39

Prospekt Canal+ Polska zatwierdzony

Foto: Fotorzepa/Dominik Pisarek

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła w poniedziałek prospekt emisyjny Canal+ Polska, właściciela platformy satelitarnej Platforma Canal Plus rozwijającej biznes w internecie.

Dzięki temu Grupa Discovery i Liberty Global, mniejszościowi akcjonariusze satelitarnej platformy i drugiego pod względem liczby abonentów operatora płatnej telewizji w Polsce mogą przystąpić do pierwotnej oferty publicznej, w której zamierzają sprzedać posiadane akcje. Dysponują obecnie w sumie pulą odpowiadającą 49 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Oferta obejmie akcje zwykłe Canal+ Polska należące do TVN Media  (Grupa Discovery) oraz Liberty Global Ventures Holding (należy do Liberty Global, właściciela telewizji kablowej UPC). Pakiety te odpowiadają odpowiednio 32 proc. i 17 proc. kapitału Canal+ Polska.

Akcje będą mogli nabyć zarówno inwestorzy indywidualni, jak i instytucjonalni w Polsce, a także kwalifikowane instytucje (QIBs) w Stanach Zjednoczonych i poza nimi.

Jak podano w komunikacie prasowym, zakłada się, że po przeprowadzeniu oferty spółkę, francuską Groupę Canal+ (ma 51 proc. akcji; jest częścią holdingu Vivendi) i akcjonariuszy sprzedających obowiązywać będzie umowa ograniczająca możliwość zbywania papierów wartościowych (tzw. umowa lock-up) w odniesieniu do posiadanych przez nich akcji.

Rolę globalnych współkoordynatorów i współzarządzających księgą popytu będą pełnić BofA Securities i J.P. Morgan Securities plc, a rolę współprowadzącego księgę popytu i firmy inwestycyjnej – Santander Bank Polska - Santander Biuro Maklerskie.

- Cieszymy się z zatwierdzenia prospektu emisyjnego i tym samym możliwości rozpoczęcia pierwszej oferty publicznej CANAL+ Polska S.A. Dzięki atrakcyjnej treści programowej i dbałości o satysfakcję klientów jesteśmy preferowanym dostawcą rozrywki z segmentu premium na polskim rynku, a nasza baza klientów stale rośnie. Jesteśmy dobrze przygotowani do wykorzystania możliwości związanych z upowszechnianiem się nowych technologii w Polsce. Chcemy m.in. rozwijać usługę Canal+ (OTT), poprzez pozyskiwanie nowych widzów i rozszerzenie oferty dla dotychczasowych klientów platformy DTH. Cieszymy się, że w kolejnym etapie naszego rozwoju będą mogli uczestniczyć nowi akcjonariusze – brzmi komentarz Edyty Sadowskiej, prezes Canal+ Polska.

Według informacji opublikowanych przez spółkę, Canal+ Polska ma około 2,7 mln subskrybentów usług (na koniec czerwca).  W 2019 r. odnotowała 2,29 mld zł przychodu oraz 364,2 mln z EBITDA. Jak podała ogłaszając oficjalną decyzję o IPO, średnia stopa wzrostu od 2017 r. wyniosła odpowiednio 3,3 proc. i 7,6 proc. W I półroczu br. organiczne przychody firmy urosły o 2,8 proc. rok do roku. EBITDA wyniosła zaś 254,5 mln zł (o 30 proc. więcej niż przed rokiem).

Satelitarna platforma chce być spółką dywidendową i wypłacać inwestorom 75 proc. skorygowanego skonsolidowanego zysku netto. Pierwszą wypłatę planuje w połowie 2021 r.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska