Prawa użytkowników dzielą UKE i telekomy

Choć – jak pisaliśmy – najwięksi czterej operatorzy komórkowi w Polsce wprowadzili promocje sprawiające, że ich użytkownicy korzystający z połączeń z Wielką Brytanią nie widzą różnicy między tym krajem a państwami Unii Europejskiej, to brexit nastręczy jeszcze regulatorowi rynku telekomunikacyjnego i operatorom kłopotów.

Publikacja: 07.01.2021 05:06

Prawa użytkowników dzielą UKE i telekomy

Foto: Adobestock

Chodzi o prawa użytkowników do rezygnacji z usług telekomów. Jak się okazuje, przynajmniej dwaj operatorzy – Orange Polska i Polkomtel (Grupa Cyfrowy Polsat) – są odmiennego zdania niż Urząd Komunikacji Elektronicznej w tej kwestii. Jak wynika z opublikowanych przez te firmy informacji, zdaniem Orange i Polkomtela, jeśli ich klienci zdecydowaliby się wypowiedzieć umowy w trakcie ich trwania z powodu zmiany w umowach (usunięcie Wielkiej Brytanii spośród krajów unijnych), muszą zwrócić operatorowi część uzyskanych ulg i rabatów.

UKE stoi na stanowisku odmiennym, podpierając się wyjaśnieniami uzyskanymi od Komisji Europejskiej. Są to wyjaśnienia tłumaczące, jak interpretować poszczególne przepisy implementowanego w krajach członkowskich Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej.

Polkomtel i Orange jako pierwsze jeszcze w ubiegłym roku poinformowały klientów o planowanych zmianach w cennikach i regulaminach. Użytkownicy tych sieci mieli czas na reakcję do 1 stycznia 2021 r.

Sprawa jest jednak aktualna. Po pierwsze dlatego, że UKE na początku stycznia planował przyjrzeć się praktykom operatorów. „Prowadzona będzie dogłębna analiza spełniania wszystkich obowiązków wynikających z przepisów prawa przez świadczących usługi operatorów mobilnych, przy pomocy środków i narzędzi leżących w gestii prezesa UKE" – podano przed świętami.

Są też przypadki operatorów, których klienci mają jeszcze czas na reakcję. Na zmiany w regulaminach i cennikach nie zdecydowało się jak na razie T-Mobile Polska. Innym operatorem, którego klienci mają jeszcze czas, aby podjąć decyzję, czy skorzystać z przysługujących im praw jest Netia (Grupa Cyfrowy Polsat). W jej przypadku abonenci mają prawo do rezygnacji z usług do 16 stycznia.

Teoretycznie jeśli UKE stwierdzi naruszenie przepisów, może ukarać przedsiębiorstwa grzywną stanowiącą nawet 3 proc. przychodów rocznych firmy. ziu

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska