Play i Orange z zarzutami UOKiK za włączanie usług bez pytania

Dwaj kolejni operatorzy telekomunikacyjni doczekali się postępowań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ws. włączania dodatkowych usług bez uzyskania wyraźnej zgody użytkownika.

Publikacja: 28.07.2021 09:50

Play i Orange z zarzutami UOKiK za włączanie usług bez pytania

Foto: Bloomberg

„Włączenie dodatkowo płatnych usług zawsze musi odbywać się za wyraźną i świadomą zgodą konsumenta. Zgodnie z ustawą o prawach konsumenta, powinno się to odbyć najpóźniej w chwili wyrażenia przez niego woli zawarcia umowy. Prezes UOKiK przyglądał się temu czy i jak najwięksi operatorzy telefonii komórkowej informują klientów o aktywacji dodatkowo płatnych serwisów" – pisze dziś Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nowe efekty tych obserwacji to postępowania w sprawie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów i zarzuty dla dwóch kolejnych operatorów telekomunikacyjnych: Orange Polska i P4 (Play).

UOKiK podał dziś rano, że postępowania te zostały wszczęte „niedawno". W odpowiedzi na nasze pytania urząd podał, że postępowanie wobec Orange zostało wszczęte 23 lipca, a wobec Playa 26 lipca.

„Zarzuty dotyczą pobierania od konsumentów płatności za aktywację usług dodatkowych bez uzyskania ich wyraźnej zgody" - podano.

W przypadku Orange Polska chodzi o następujące usługi: „Halo granie", „Cyber tarcza", „Nawigacja Orange", „Orange Smart Care", „Gdzie jest dziecko", „Bezpieczny internet" oraz „Internet mobilny z zapasowym pakietem danych".

A jeśli chodzi o Play o „Muzyka na czekanie", „Ochrona internetu", „Play NOW usługi dodatkowe TV", „Pakiet 50 min" oraz „50 sms/mms do wszystkich", „Bezpieczny internet", „Nielimitowane połączenia na numery stacjonarne", „Nielimitowane sms/mms do wszystkich sieci", „100/200 minut do innych sieci komórkowych".

Postępowania przeciwko Orange Polska oraz P4 mogą zakończyć się nałożeniem kar finansowych w wysokości do 10 proc. obrotu każdego z przedsiębiorców.

Urząd zwraca uwagę, że w podobnych sprawach prezes UOKiK wydał już dwie decyzje, które zostały podtrzymane przez sądy.  W czerwcu Sąd Apelacyjny oddalił apelację T-Mobile Polska i podtrzymał karę finansową w wysokości 15 mln zł za włączane bez dodatkowej zgody „Granie na czekanie", „Szafa Gra" czy „Prenumerata".

Miesiąc wcześniej Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oddalił odwołanie Polkomtelu od decyzji o karze w wysokości prawie 49 mln zł. Prezes UOKiK uznał za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów pobieranie przez Polkomtel opłat za aktywowane usługi pomimo nieuzyskania wyraźnej zgody konsumenta. Tu chodziło m.in. o „Czasoumilacz", „Ochrona Internetu", „Gdzie Jest Bliski", „Bezpieczny Internet".

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska