Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.11.2021 05:05 Publikacja: 06.11.2021 05:05
Foto: Bloomberg
„Jednocześnie, rosnące ceny surowców oraz trwająca pandemia koronawirusa, stwarzają istotne ryzyko dla gospodarek, stwarzając niestabilne warunki dla dalszych operacji. W tych okolicznościach pozostajemy skupieni na dalszym wzmacnianiu pozycji finansowej i operacyjnej, aby móc wywiązać się z naszych długoterminowych zobowiązań dotyczących zrównoważonego rozwoju" – twierdzi Zsolt Hernádi, prezes MOL Group.
Do zmiany szacunków zachęciły koncern dobre wyniki wypracowane w III kwartale. Szczególnie wysokie okazały się w biznesie rafineryjno-petrochemicznym. To m.in. konsekwencja wzrostu sprzedaży paliw, wysokich marż petrochemicznych i rosnącego kursu ropy. Kolejnym obszarem działalności, który przyniósł największy zarobek i jednocześnie mocno wzrósł, było wydobycie ropy i gazu. Również tu sprzyjało koncernowi otoczenie makroekonomiczne, w tym zwłaszcza wysokie ceny surowców. W tej sytuacji większego wpływu na wyniki nie wywarł niewielki spadek wydobycia, do 107,4 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy) dziennie. MOL Group zwiększył także zyski w biznesie usług konsumenckich, co było następstwem wzrostu popytu na paliwa i ofertę pozapaliwową. Szczególnie duży popyt odnotował na nie na Węgrzech, Słowacji i w Chorwacji. TRF
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek liczył na dystrybucję gotówki do akcjonariuszy. Raczej do niej nie dojdzie. Akcje tanieją, choć w wynikach producenta gier widać poprawę, a perspektywy dla biznesu na 2025 r. są dobre.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Kosmiczna grupa wydzieli segment kwantowy do nowej spółki. Akcjonariusze dostaną jej akcje proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Jej długofalowym celem jest osiągnięcie pozycji lidera rynku w UE.
Trzy nazwiska dominują w kuluarowych dyskusjach na temat tego, kto będzie następnym prezesem Urzędu Komunikacji Elektronicznej. A zmiana już niedługo.
Rośnie liczba ataków hakerskich na jednostki administracji publicznej. To szansa dla prywatnych firm, takich jak Orange Polska.
Kurs akcji telekomu rośnie przed decyzją akcjonariuszy o dywidendzie i wynikami kwartalnymi. Pomagać może mu też nadzieja na rekompensaty kosztów zmiany dostawców.
DataWalk otrzymało propozycję od inwestora z rynku francuskiego. Oferta zakłada objęcie akcji polskiej spółki po cenie 77,76 zł. Rynek pozytywnie zareagował na te wieści.
Inwestorzy handlujący akcjami Orlenu, Unimotu czy MOL na duże przeceny ropy i gazu na razie zareagowali dość spokojnie. Spadek popytu na surowce i wzrost niepewności może ten stan jednak zmienić.
„The Alters” trafi na rynek 13 czerwca 2025 r. Podano też informacje o „Moonlighterze 2”. Czy dobre wieści przełamią ostatnią złą passę spółki?
Osoby, które pracowały nad P8, opowiedziały „Parkietowi” o problemach z tym projektem. Pada dużo gorzkich słów pod pod adresem zarządu. – Wyciągnęliśmy wnioski – deklaruje prezes.
Zeszły rok dla grupy był rekordowy. Rekordowa będzie też dywidenda. Kurs akcji w ostatnim czasie poszedł znacznie w górę. – Mocno wierzę w Asseco. Moje akcje nie są na sprzedaż – zadeklarował prezes Adam Góral.
Producent gier pozytywnie zaskoczył wynikami za 2024 r. Pretekstem do realizacji zysków stała się jednak informacja o terminie premiery czwartej części „Wiedźmina”. Odbędzie się po 2026 r.
Zarząd zarekomenduje wypłatę ponad 100 mln zł dla akcjonariuszy. To oznacza stopę dywidendy przekraczającą 17 proc. Biznes studia, po kilku trudnych latach, wychodzi na prostą.
Postępująca transformacja cyfrowa oraz inwestycje z unijnych funduszy będą napędzać w tym roku popyt na sprzęt IT i elektronikę.
Rosnąca konkurencja i wyjątkowo tani import spoza UE, a z drugiej strony wysokie koszty ponoszone przez producentów ze Wspólnoty biją w wyniki tych drugich. W tej sytuacji nawet wzrost popytu i cen niektórych wyrobów chemicznych niewiele może zmienić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas