Największy na świecie producent procesorów przejął 100 proc. udziałów w rodzimej firmie specjalizującej się w streamingu cyfrowej rozrywki. Choć wartość transakcji nie jest znana, to nie ulega wątpliwości, że – z uwagi na status kupującego – to jedno z najważniejszych wydarzeń na naszym rynku startupów od 2013 r., gdy gdański startup, tworzący syntezator mowy Ivona, został wchłonięty przez koncern Amazon.
Rozrywka w chmurze
Intel Corporation przejął RemoteMyApp (RMA) m.in. od wcześniejszych inwestorów – Tar Heel Capital Pathfinder (THCP), MCI Capital oraz Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). – Rynek się globalizuje i spółka taka jak RMA ma lepsze szanse na dalszy dynamiczny rozwój jako część światowej grupy niż jako startup finansowany przez regionalne fundusze – tłumaczy Tomasz Czechowicz, prezes MCI.
Rozwiązanie oparte na chmurze, umożliwiające zabawę grami wideo bez konieczności ściągania ich na własne urządzenie, to jeden z dynamicznie rozwijających się trendów. Już w 2018 r. rynek ten globalnie wart był 1,2 mld USD i rósł w tempie ponad 18 proc. rocznie – podaje Report Ocean. Z kolei wedle prognoz Newzoo w 2024 r. na taką rozrywkę wydamy globalnie już ponad 6,5 mld USD. I właśnie ów trend napędza RMA. Startup, który już parę lat temu przez ekspertów wymieniany był w gronie liderów tej branży, obok takich potentatów, jak Nvidia, Sony i Microsoft, jest autorem platformy Vortex – serwisu do strumieniowania cyfrowej rozrywki.
Przybywa „exitów"
Dla Tar Heel Capital Pathfinder jest to kolejne wyjście ze spółki działającej w obszarze gamingu i e-sportu. Jak podkreśla Arkadiusz Seńko z THCP, fundusz w sierpniu sprzedał udziały w Unikrn – spółce technologicznej, która była właścicielem platformy z zakładami e-sportowymi. Startup odkupił Entain, jedną z największych na świecie spółek działających w obszarze zakładów sportowych i gamingu. – W najbliższych miesiącach spodziewamy się kolejnych inwestycji w nasze spółki, w tym również z obszaru gamingu – dodaje Seńko.
Z kolei MCI przez ostatnie dwa lata dokonał 20 exitów, z których większość dotyczyła właśnie polskiego rynku. – Spodziewamy się, że rynek będzie równie dynamiczny w tym zakresie w najbliższych miesiącach. Warto nadmienić, iż udało się nam sprzedać cały portfel HelixVentures Partners, czyli pierwszego funduszu założonego z PFR. Fundusz zakończył działalność wynikiem dodatnim. W drugim naszym funduszu z PFR, po wyjściu z RemoteMyApp, pozostała jeszcze jedna spółka – Focus – wyjaśnia Czechowicz.