Czy kursy producentów gier mobilnych pójdą w górę?

Notowania Huuuge i Ten Square Games w ostatnich miesiącach poszły mocno w dół. Jak na sytuację i perspektywy tych firm zapatrują się eksperci?

Publikacja: 03.12.2021 05:21

Czy kursy producentów gier mobilnych pójdą w górę?

Foto: Adobestock

Rynek gier w 2024 r. będzie miał wartość prawie 220 mld USD i za niemal połowę będą odpowiadały gry mobilne, to najszybciej rosnąca część – podaje portal Newzoo. Mocno rozpychają się tu również firmy notowane na GPW. Największymi reprezentantami tego sektora są Ten Square Games (2,5 mld zł) i Huuuge (2,3 mld zł).

Notowania tego ostatniego w czwartek spadały o prawie 5 proc., do 27,7 zł. Okolice 27 zł to najniższy poziom od czasu tegorocznego debiutu spółki na GPW. Od ceny sprzedaży akcji w IPO kurs rynkowy jest niższy aż o 45 proc. Z kolei walory Ten Square Games po kilkuletnim wzroście w tym roku zaczęły tanieć. Przecena przybrała na sile w ostatnich tygodniach. Od maksimum z jesieni 2020 r. kurs jest niższy o połowę.

Ten Square Games stabilnie

Na rynek właśnie trafiły informacje z branżowego portalu Sensor Tower dotyczące listopadowych przychodów z portfela gier obu firm. W Ten Square Games jest to 7 mln USD, a w Huuuge 17 mln USD.

W przypadku TSG łączne przychody są na zbliżonym poziomie do zeszłego miesiąca, co jest zgodne z oczekiwaniami. – Na uwagę zasługuje „Fishing Clash", którego łączne przychody z Androida osiągnęły 4 mln USD wobec 3 mln USD w poprzednim miesiącu. Z kolei „Hunting Clash" powtórzył poziom z zeszłego miesiąca, co także jest oczekiwanym wynikiem – komentuje Konrad Księżopolski, dyrektor działu analiz Haitong Banku.

Foto: GG Parkiet

Krzysztof Tkocz, analityk DM BDM, zwraca uwagę, że Ten Square Games i Huuuge wygaszają pod koniec roku kampanie marketingowe ze względu na wysokie koszty reklam (okres wyprzedaży i święta podbijają te stawki), co przekłada się na spadek dynamiki przychodów firm.

– Ponadto, jeżeli patrzymy na Ten Square Games, to nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu wyników dla niedawno przejętej firmy Rortos oraz gry „Fishing Clash" na rynku chińskim (Sensor Tower nie uwzględnia ich w swoim odczycie dla TSG). Zakładamy, że listopad dla Ten Square Games był dalej dobrym i mocnym miesiącem, chociaż odrobinę słabszym miesiąc do miesiąca – ocenia Tkocz. Również Michał Wojciechowski, ekspert Ipopemy Securities, zwraca uwagę na politykę wrocławskiej spółki polegającą na ograniczaniu budżetów marketingowych. W zeszłym roku w listopadzie przychody spadły o 16 proc. miesiąc do miesiąca, a w tym roku utrzymały się na stabilnym poziomie.

– Odczytywałbym to pozytywnie. Szczególnie że bazą porównań jest przecież bardzo dobry październik, w którym „Fishing Clash" odnotował najlepszy wynik od kwietnia tego roku, a kwiecień był ostatnim miesiącem niedotkniętym jeszcze zmianami polityki prywatności Apple – mówi Wojciechowski. Zwraca jednak uwagę, że kurs TSG nie reaguje na mocną końcówkę roku (w czwartek akcje taniały o 1 proc.) z uwagi ma bardzo słabe nastawienie inwestorów do sektora gier.

Jak radzi sobie Huuuge?

W przypadku tegorocznego debiutanta wyniki listopadowe były bardziej pod presją.

Foto: GG Parkiet

– Spodziewamy się natomiast, że spółka wynagrodzi inwestorom słabsze przychody poprawą marży EBITDA, dzięki obniżeniu budżetów marketingowych – mówi ekspert Ipopemy. Dodaje, że dla Huuuge kluczowe są obecnie perspektywy gry „Traffic Puzzle", której skalowanie powinno rozpocząć się w przyszłym roku.

Huuuge kupiło „Traffic Puzzle" od Picadilla Games w tym roku za 38,9 mln USD. Szacowało, że przejęcie pozwoli mu zwiększyć EBITDA w przyszłym roku o co najmniej kilka milionów dolarów.

Umiarkowanym optymistą, jeśli chodzi o grupę Huuuge, jest też Tkocz. Zwraca uwagę, że dane Sensor Tower pokazują znaczny spadek przychodów flagowego tytułu „Huuuge Casino Slots" (z 12 mln USD do 10 mln USD, czyli o 16,7 proc. miesiąc do miesiąca).

– Naszym zdaniem rzeczywistość wygląda inaczej. Spodziewaliśmy się wyhamowania przychodów pod koniec tego roku, ale spadek przez nas obserwowany w przypadku flagowych tytułów jest znacząco niższy od tego przedstawionego przez Sensor Tower – podsumowuje ekspert DM BDM.

Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę
Technologie
Co daje siłę walorom Orange Polska