Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

Publikacja: 10.06.2024 11:24

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Dorota Sierakowska analityk Domu Maklerskiego BOŚ

Foto: parkiet.com

ROPA NAFTOWA

Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku.

Piątkowa siła amerykańskiego dolara po publikacji lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy nie zaszkodziła wycenie ropy naftowej. Wręcz przeciwnie – można odnieść wrażenie, że na rynku ropy pojawiła się nowa dawka optymizmu po wspomnianych danych. Mogą one stwarzać bowiem szanse na większy popyt na paliwa w letnich miesiącach. Relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy oznacza bowiem, że więcej osób może decydować się na wyjazdy wakacyjne, że będą one częstsze lub dłuższe.

Z jednej strony, ceny ropy naftowej stoją więc w obliczu sezonowego wzrostu popytu na paliwa, co stanowi dla nich wsparcie. Z drugiej strony, pojawiło się jednak kilka nowych czynników, które ograniczają perspektywy zwyżek cen tego surowca.

Po pierwsze, niepewność związana z sytuacją polityczną w Europie pojawiła się po nieoczekiwanym rozwiązaniu parlamentu we Francji i ogłoszeniu nowych wyborów przez Emmanuela Macrona ze względu na zwycięstwo skrajnej prawicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Po drugie, zapasy ropy naftowej w OECD wzrosły bardziej niż oczekiwano i niż wynosiły dane w ostatnich latach. I w końcu po trzecie, irakijski minister ds. ropy naftowej ogłosił, że pojawiły się postępy w rozmowach na linii Bagdad – Kurdystan w kwestii wznowienia eksportu ropy naftowej z północnej części Iraku. To oznacza coraz większe prawdopodobieństwo pojawienia się dodatkowej podaży ropy z Iraku, płynącej ropociągiem przez Turcję.

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Stabilizacja cen złota po gwałtownej zniżce.

Piątkowa sesja była dla notowań złota wyjątkowo słaba. Cena tego kruszcu zniżkowała aż o 3,5%, co w przypadku złota jest szczególnie rzadko spotykaną zmiennością. Piątkowy spadek cen był największy od listopada 2020 roku, a więc od około 3 i pół roku. Jego rezultatem był spadek cen kruszcu z okolic 2390 USD za uncję do rejonu 2305 USD za uncję.

Dziś notowania złota poruszają się wciąż blisko piątkowego poziomu zamknięcia. Trwa więc próba stabilizacji, aczkolwiek nastroje na rynku złota w średnioterminowej perspektywie istotnie się pogorszyły. Wynika to ze zmiany perspektyw związanych z działaniami Rezerwy Federalnej w tym roku, w kontekście polityki monetarnej w USA.

Piątkowe, lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy, zmniejszyły szanse na rychłe obniżki stóp procentowych w USA – a to właśnie łagodzenie polityki monetarnej sprzyja wyższym wycenom złota. Z kolei utrzymanie wysokich stóp procentowych przez dłuższy czas oznacza większą „konkurencję” dla złota ze strony atrakcyjnie oprocentowanych lokat czy obligacji.

Obecnie to właśnie oczekiwania dotyczące terminu potencjalnej obniżki stóp procentowych w USA będą w największym stopniu wpływać na perspektywy dla cen złota w kolejnych miesiącach. Obecnie szanse na obniżkę we wrześniu są szacowane na 50%, podczas gdy przed danymi z amerykańskiego rynku pracy szacowano je na 70%. Warto podkreślić jednak, że mimo optymizmu związanego z sytuacją na rynku pracy w USA, wciąż jesienne obniżki stóp w USA są traktowane jako bazowy scenariusz, podtrzymujący ceny złota na relatywnie wysokich poziomach.

DM BOŚ

Notowania złota – dane dzienne

Surowce
Wzrostowy tydzień na ropie
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Surowce
Rajd cen ropy nie potrwa długo?
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, miedź
Surowce
Złoto na wsparciu