Zarząd JSW stara się wdrożyć ogłoszony w grudniu ub. roku Program Strategicznej Transformacji, a więc planu oszczędnościowego spółki.
JSW szuka optymalizacji w spółkach zależnych
Firma kontynuuje robocze narady z zarządami spółek zależnych. - Indywidualne spotkania odbyły się 4 i 6 lutego. Nacisk położony został na zwymiarowanie konkretnych celów chroniących płynność finansową, a także na zadania ograniczające lub nawet niwelujące koszty, które nie mają wpływu na potencjał operacyjny spółek – podała JSW w informacji. Ponadto zarząd JSW zobligował spółki zależne do wnikliwej analizy wszystkich obszarów działalności, w tym struktury organizacyjnej oraz do podniesienia efektywności. Zarząd JSW akcentuje, że żadne działania optymalizujące nie mogą wpłynąć negatywnie na bezpieczeństwo pracy pracowników JSW oraz jej grupy kapitałowej.
- Wspólne działanie i determinacja zaowocują wieloma racjonalnymi rozwiązaniami, które pozwolą na stabilizację finansów GK JSW. Konkretne korzyści już zostały przedstawione. W czasie następnych spotkań zarząd oczekuje kolejnych inicjatyw i wymiernych efektów podejmowanych działań - napisano w piątkowej informacji.
Aktualnie kluczowym działaniem firmy jest jednak podjęcie negocjacji ze strategicznymi kontrahentami JSW i całej grupy, którzy rozumieją biznes i cykliczność branży surowcowej. - W poprzednich kryzysach wsparli oni płynność finansową JSW poprzez wydłużenie terminów płatności za zobowiązania i zastosowanie systemu upustów – zasygnalizowała.
Grupa JSW w 2022 r., w którym sprzyjały jej wysokie ceny węgla koksowego i koksu, miała rekordowy zysk netto 7,6 mld zł. W 2023 r. zysk netto spadł do 997,1 mln zł.