Metan jest jednym z dwóch gazów cieplarnianych w największym stopniu przyczyniającym się do zmian klimatycznych na naszej planecie. Wprawdzie emituje się go do atmosfery dużo mniej niż CO2, ale z drugiej strony ma 86 razy większą zdolność do pochłaniania promieniowania cieplnego. International Energy Agency ocenia, że największymi globalnymi źródłami metanu są rolnictwo i energetyka. Z kolei samo wydobywanie węgla odpowiada za przeszło 10 proc. całkowitej emisji tego gazu. Do tego należy jednak dodać gaz ulatniający się z już nieczynnych kopalń.
Jedną z kluczowych inicjatyw dotyczących ograniczenia emisji metanu jest Global Methane Pledge. Kraje do niej przystępujące (obecnie to 157 państw oraz UE), zgodziły się dobrowolne podjąć działania zmierzające do ograniczenia globalnych emisji metanu do 2030 r. o co najmniej 30 proc. w stosunku do poziomów z 2020 r. Następstwem tej inicjatywy była tzw. regulacja metanowa przyjęta w kwietniu przez Parlament Europejski. Dzięki niej ma nastąpić redukcja emisji z sektora energetycznego, w tym górnictwa węgla kamiennego. Unijne rozporządzenie poprawi też standardy i transparentność raportowania.
Bez dotacji będzie trudno
Polska jest w UE zdecydowanie największym emitentem metanu kopalnianego. To przede wszystkim efekt działalności prowadzonej przez grupy JSW i PGG. Ta pierwsza w ubiegłym roku wyemitowała do atmosfery 209,2 tys. ton metanu, co oznaczało zwyżkę o 7,1 proc. Tłumaczy ją wzrostem metanowości eksploatowanych pokładów węgla. Spółka informuje, że wszystkie jej zakłady monitorują emisję metanu zarówno z szybów wentylacyjnych jak i ze stacji odmetanowania. – Nie przewidujemy znaczących zmian w emisji metanu z kopalń JSW w 2024 r. Wpływ na emisję metanu mogą mieć oczywiście zdarzenia losowe takie jak np. wystąpienie siły wyższej – twierdzi Tomasz Siemieniec, rzecznik spółki.
W ubiegłym roku grupa przeznaczyła na projekty związane z programem redukcji emisji metanu około 33 mln zł. Najważniejsze z nich dotyczyły rozbudowy dołowej sieci odmetanowania, modernizacji i budowy infrastruktury powierzchniowej (stacje odmetanowania) oraz rozwoju mocy wytwórczych energii elektrycznej z metanu. W tym roku będą kontynuowane. Na realizację programu redukcji emisji metanu JSW planuje przeznaczyć około 48 mln zł. Inwestycje obejmują działania związane ze wzrostem efektywności odmetanowania kopalń, modernizacją i rozbudową infrastruktury powierzchniowej – stacje odmetanowania oraz budowa rurociągu łączącego kopalnie północne. Z drugiej strony koncern skupia się na projektach gospodarczego wykorzystania ujętego metanu do produkcji prądu. Strategicznym celem JSW jest ograniczenie łącznej emisji gazów cieplarnianych o 30 proc. do 2030 r. (względem 2018 r.) oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej nie później niż do 2050 r.