Problemy z rozbudową terminalu LNG w Świnoujściu. Duże opóźnienie

Termin zakończenia rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu jest wciąż niewiadomą.

Publikacja: 11.06.2024 06:00

Problemy z rozbudową terminalu LNG w Świnoujściu. Duże opóźnienie

Foto: adobestock

Trzeci zbiornik w terminalu LNG miał zostać oddany do użytku na początku tego roku. Kolejną datą miał być koniec kwietnia. Termin nie został dotrzymany, a nowej daty Gaz-System już nie podaje. Jak informuje nas operator, wykonawca, którym jest konsorcjum firm PORR i TGE Gas Engineering, przedstawił przyczyny opóźnień, które mogły wpłynąć na wydłużenie niektórych prac. – Program rozbudowy realizowany jest od początku w niełatwych warunkach zewnętrznych (pandemia Covid-19, wybuch wojny w Ukrainie, zaburzenia w łańcuchu dostaw materiałów) – podaje Gaz- System pytany o przyczyny opóźnienia.

Nowego terminu zakończenia inwestycji nie ma, ale operator systemu energetycznego przekonuje, że aktualnie inwestycja znajduje się na końcowym etapie realizacji programu rozbudowy terminalu LNG. – Inwestor i wykonawca koncentrują działania na tym, by zakończyć projekt w najkrótszym możliwym terminie z zachowaniem wymogów jakościowych i bezpieczeństwa. Wykonawca prowadzi prace na placu budowy bez przerw – zapewnia nas Gaz-System.

Spółka podkreśla, że część inwestycji w ramach tego programu została już zakończona. Montaż nowych regazyfikatorów SCV zakończył się w 2022 r. Projekt dotyczący zbiornika i nabrzeża jest w fazie odbioru montaży mechanicznych poszczególnych komponentów. – Wykonawca prowadzi przygotowania do rozruchów poszczególnych systemów – podaje Gaz-System. Część hydrotechniczna nabrzeża, realizowana przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, jest zakończona.

Nie wiadomo na obecnym etapie, czy Gaz-System będzie dochodził odszkodowania za brak terminowego ukończenia inwestycji. – Na bieżąco podejmujemy działania związane z nadzorem nad inwestycją i realizacją zawartych kontraktów. Kwestia ewentualnego naliczenia kar będzie przedmiotem analiz – podkreśla operator.

Orlen, który jako klient i dostawca LNG zarezerwował przepustowość tego zbiornika, oficjalnie nie komentuje sprawy. – Orlen monitoruje proces rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu, a także sytuację na rynku gazu i zapotrzebowanie na ten surowiec. Spółka na bieżąco podejmuje decyzje w zakresie zarządzania dostawami gazu do Polski. Kwestie umowne pomiędzy Orlenem i Gaz-Systemem pozostają tajemnicą handlową – czytamy w stanowisku firmy.

Mimo braku trzeciego zbiornika dostawy do Polski trafią zgodnie z harmonogramem dzięki dodatkowym możliwościom regazyfikacyjnym. Zgodnie z planami moce techniczne terminalu w Świnoujściu mają po rozbudowie wynosić do 8,3 mld m sześc. surowca rocznie. Obecnie to 5 mld m sześc. Rozbudowa miała pierwotnie kosztować blisko 2 mld zł.

Surowce i paliwa
Orlen jest bliżej przejęcia od Azotów sztandarowej inwestycji
Surowce i paliwa
Związki chcą odrzucenia wniosku o koncesję zagranicznej firmy i przyznania jej JSW
Surowce i paliwa
Geopolityka znów rozdaje karty na rynku węgla
Surowce i paliwa
Udziały w ponad 100 koncesjach. Orlen zwiększa obecność w Norwegii
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Zmagania o koncesję Dębieńsko jeszcze potrwają. JSW czeka
Surowce i paliwa
Dane z Chin mogły poprawić węglowe nastroje w Polsce