MOL w węgierskim mieście Tiszaújváros (północno-wschodnie Węgry) dokonał uroczystego otwarcia kompleksu poliolowego. Fabryka o wartości 1,3 mld euro (5,6 mld zł według obecnego kursu NBP) posiada zdolności wytwórcze na poziomie 200 tys. ton polioli rocznie. Inwestycja trwała stosunkowo długo, gdyż umowę licencyjną zawarto z thyssenkrupp i Evonik IP już latem 2017 r., a kamień węgielny pod nowy zakład wmurowano we wrześniu 2019 r.
Na kompleks poliolowy składają się instalacje wytwarzania nadtlenku wodoru, tlenku propylenu, polioli i glikolu propylenowego. Poza tymi czterema najważniejszymi instalacjami, w skład zakładu wchodzą także: pilotażowa fabryka polioli, laboratorium pracujące nad zapewnieniem jakości oraz centrum badawczo-rozwojowe znajdujące się na terenie rafinerii MOL-a w Százhalombatta.
Największa w historii MOL pojedyncza inwestycja
Zsolt Hernádi, prezes MOL-a informuje, że powstała fabryka to największa w historii koncernu pojedyncza inwestycja, a być może również w najnowszej historii Węgier. „Kompleks poliolowy znacząco wzmocni pozycję naszej firmy i jej konkurencyjność, dzięki objęciu całego łańcucha wartości - od przerobu ropy naftowej, do produkcji polioli. Ta inwestycja przywraca też znaczenie Tiszaújváros w europejskim przemyśle chemicznym, czyniąc z miasta jedno z najważniejszych centrów przemysłowych w regionie” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Zsolt Hernádi. Dodaje, że dzięki niej wzmocni się również pozycja konkurencyjna grupy i całych Węgier.
Budowa kompleksu poliolowego uzyskała od węgierskiego rządu wsparcie w kwocie 131,5 mln euro (563 mln zł). Składa się nią 93,6 mln euro w postaci ulg podatkowych, z których będzie można skorzystać po ukończeniu inwestycji, oraz 37,9 mln euro dofinasowania przyznanego w oparciu o indywidualną decyzję rządu.
Poliole mają szerokie zastosowanie
MOL przekonuje, że poliole są jednym z najbardziej pożądanych surowców plastikowych, stosowanych w różnych branżach i sektorach od motoryzacyjnego, przez odzieżowy, po izolacje. Z polioli wytwarzany jest poliuretan, który stanowi wyjściowy surowiec dla wielu wytrzymałych produktów konsumenckich. Chodzi m.in. o materace piankowe, piankowe wypełnienia siedzeń, sof czy foteli, a także wypełnienia sztywnych pianek do izolacji lodówek. Ponadto służy do produkcji materiałów izolacyjnych stosowanych w budownictwie, uszczelniaczy i klejów oraz elastycznych gumowych podeszew butów sportowych.