Orlen otrzyma 62 mln euro, czyli równowartość 268,5 mln zł według obecnego kursu NBP, unijnego, bezzwrotnego dofinansowania na realizację trzeciego etapu projektu Clean Cities - Hydrogen mobility in Poland. Przedsięwzięcie dotyczy budowy 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru rozmieszczonych przy drogach sieci TEN-T (transeuropejska sieć transportowa) w różnych regionach Polski. Ponadto w Szczecinie zaplanowano budowę instalacji do produkcji wodoru jakości paliwa silnikowego, w oparciu o elektrolizę wody zasilanej odnawialnymi źródłami energii.
W ramach dwóch pierwszych etapów Orlen realizuje budowę ośmiu stacji tankowania wodoru i instalacji produkcji wodoru jakości paliwa silnikowego we Włocławku. Te inwestycje już wcześniej otrzymały wsparcie w kwocie 70 mln zł z unijnego funduszu „Łącząc Europę”. Za pozyskane pieniądze Orlen uruchomił m.in. dostawy wodoru dla pojazdów komunikacji miejskiej w Poznaniu i prowadzi testy stacji tankowania wodoru w Katowicach. Kolejne stacje mają powstać w Pile, Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Bielsku-Białej i Włocławku. Wszystkie obiekty będą ogólnodostępne, przeznaczone do zasilania autobusów miejskiej komunikacji publicznej, samochodów osobowych i pojazdów ciężarowych.
Czytaj więcej
Ich wprowadzanie przede wszystkim wymuszają obowiązujące regulacje. Wzrost sprzedaży utrudniają za to brak odpowiednich technologii i koszty produkcji.
Największy wodorowy grant dla Orlenu
Obecnie przyznane pieniądze zostały Orlen otrzymał w ramach konkursu CEF Alternative Fuels Infrastructure Facility, ogłoszonego przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA). W sumie dotacje w łącznej kwocie 424 mln euro zasilą 42 projekty. Na te dotyczące budowy infrastruktury tankowania wodoru przeznaczono ponad 120 mln euro, z czego połowa to dofinansowanie dla projektu realizowanego przez Orlen. Koncern informuje, że uzyskane przez niego wsparcie to największy grant w historii instrumentu „Łącząc Europę” w obszarze wodoru.
„Jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej jest rozwój paliw alternatywnych, w tym wodoru. Widzimy, że w kolejnych latach będzie on odgrywał istotną rolę, szczególnie w przemyśle, transporcie ciężkim i publicznym” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Grzegorz Jóźwiak, dyrektor biura technologii wodorowych i paliw syntetycznych Orlenu. Zauważa, że sukcesywnie rośnie zainteresowanie pojazdami z napędem wodorowym, dlatego koncern, wraz z samorządami, chce rozwijać ten rodzaj transportu.