Orlen dostał wsparcie z UE na wodorowy projekt

Unijna dotacja na budowę 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru w Polsce i instalacji do produkcji tego paliwa w Szczecinie sięga 62 mln euro. Do 2030 r. Orlen chce mieć ponad 100 tego typu stacji.

Publikacja: 18.04.2024 18:37

Orlen dostał wsparcie z UE na wodorowy projekt

Foto: Adobe Stock

Orlen otrzyma 62 mln euro, czyli równowartość 268,5 mln zł według obecnego kursu NBP, unijnego, bezzwrotnego dofinansowania na realizację trzeciego etapu projektu Clean Cities - Hydrogen mobility in Poland. Przedsięwzięcie dotyczy budowy 16 ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru rozmieszczonych przy drogach sieci TEN-T (transeuropejska sieć transportowa) w różnych regionach Polski. Ponadto w Szczecinie zaplanowano budowę instalacji do produkcji wodoru jakości paliwa silnikowego, w oparciu o elektrolizę wody zasilanej odnawialnymi źródłami energii.

W ramach dwóch pierwszych etapów Orlen realizuje budowę ośmiu stacji tankowania wodoru i instalacji produkcji wodoru jakości paliwa silnikowego we Włocławku. Te inwestycje już wcześniej otrzymały wsparcie w kwocie 70 mln zł z unijnego funduszu „Łącząc Europę”. Za pozyskane pieniądze Orlen uruchomił m.in. dostawy wodoru dla pojazdów komunikacji miejskiej w Poznaniu i prowadzi testy stacji tankowania wodoru w Katowicach. Kolejne stacje mają powstać w Pile, Warszawie, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Bielsku-Białej i Włocławku. Wszystkie obiekty będą ogólnodostępne, przeznaczone do zasilania autobusów miejskiej komunikacji publicznej, samochodów osobowych i pojazdów ciężarowych.

Czytaj więcej

Przybywa coraz więcej nowych rodzajów paliw transportowych

Największy wodorowy grant dla Orlenu

Obecnie przyznane pieniądze zostały Orlen otrzymał w ramach konkursu CEF Alternative Fuels Infrastructure Facility, ogłoszonego przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Klimatu, Środowiska i Infrastruktury (CINEA). W sumie dotacje w łącznej kwocie 424 mln euro zasilą 42 projekty. Na te dotyczące budowy infrastruktury tankowania wodoru przeznaczono ponad 120 mln euro, z czego połowa to dofinansowanie dla projektu realizowanego przez Orlen. Koncern informuje, że uzyskane przez niego wsparcie to największy grant w historii instrumentu „Łącząc Europę” w obszarze wodoru.

„Jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej jest rozwój paliw alternatywnych, w tym wodoru. Widzimy, że w kolejnych latach będzie on odgrywał istotną rolę, szczególnie w przemyśle, transporcie ciężkim i publicznym” - mówi cytowany w komunikacie prasowym Grzegorz Jóźwiak, dyrektor biura technologii wodorowych i paliw syntetycznych Orlenu. Zauważa, że sukcesywnie rośnie zainteresowanie pojazdami z napędem wodorowym, dlatego koncern, wraz z samorządami, chce rozwijać ten rodzaj transportu.

Do 2030 r. grupa Orlen zamierza zbudować ponad 100 stacji tankowania wodoru dla transportu indywidualnego, publicznego i cargo, drogowego oraz kolejowego w Polsce, Czechach i na Słowacji. Paliwo będzie dostarczane z mających powstać tzw. hubów wodorowych, zasilanych odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero- i niskoemisyjny wodór. Do końca dekady koncern chce mieć elektrolizery o łącznej mocy około 1 GW. To z kolei, w połączeniu z projektami typu waste-to-hydrogen, umożliwi produkcję ponad 130 tys. ton rocznie odnawialnego wodoru.

Surowce i paliwa
Wysokie ceny gazu nadzieją dla Orlenu. Krzepiące rekomendacje dla inwestorów
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Surowce i paliwa
Będą zmiany w kopalniach największej spółki górniczej w Polsce. Zwolnień ma nie być
Surowce i paliwa
Orlen gotów do ścigania byłych szefów koncernu. Zwołuje walne zgromadzenie akcjonariuszy
Surowce i paliwa
Znaczenie kluczowego złoża KGHM nadal będzie rosło
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Surowce i paliwa
Tusk przyznaje po przegranym arbitrażu z Australijczykami: Sprawa jest beznadziejna
Surowce i paliwa
Unimot widzi poprawę w kluczowym biznesie