Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.01.2025 13:04 Publikacja: 08.04.2024 06:00
Najwięcej tradycyjnych paliw w Polsce produkuje rafineria Orlenu w Płocku. Teraz powstaje tam też instalacja do wytwarzania HVO, biokomponentów powstających z uwodornienia olejów roślinnych.
Foto: Fot. Orlen/mpr
Rynek paliw transportowych w Polsce i Europie zdominowany jest przez olej napędowy i benzynę. W niektórych krajach istotne znaczenie odgrywa też LPG (mieszanina propanu i butanu), LNG (skroplony gaz ziemny) i CNG (sprężony gaz ziemny). Coraz więcej pojazdów zasilanych jest też wodorem i prądem. Mimo że katalog stosowanych paliw już może wydawać się obszerny, to wprowadzanie na rynek kolejnych jest nieuniknione. Wystarczy zauważyć, że w Polsce od 1 stycznia pojawiła się na stacjach benzyna o oznaczeniu E10. To paliwo o maksymalnej 10-proc. zawartości bioetanolu, czyli alkoholu etylowego otrzymywanego z biomasy lub z biodegradowalnej części odpadów. Zastąpiło benzynę E5 (z 5-proc. udziałem biokomponentów), ale tylko w odniesieniu do paliwa 95-oktanowego (Pb95). W paliwie 98-oktanowym (Pb98) nadal udział biokomponentów jest 5-proc. Podobnie sprawa ma się z olejem napędowym. Dziś w Polsce jest oznaczony jako B7 i posiada do 7 proc. biokomponentów. W Niemczech niedawno pojawiło się paliwo B10 (oprócz B7), a wkrótce może do niego dołączyć XTL. Oba to nowe rodzaje diesla. Pierwszy zawiera do 10 proc. biokomponentów, a drugi 100 proc., przy czym jest to produkt powstały w wyniku uwodornienia olejów roślinnych (HVO).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
JSW jest nadal zainteresowana złożem Dębieńsko. Postępowanie koncesyjne rywala nadal trwa.
Polskie spółki węglowe, JSW, Bogdanka, a zwłaszcza Bumech brylowały na poniedziałkowej sesji giełdowej. Największe nadzieje rozpalił Bumech ze wzrostem blisko 29 proc. Co stoi za tymi danymi? To m.in. dane z Chin.
Jastrzębska Spółka Węglowa wydobyła w 2024 r. 12,25 mln ton węgla i wyprodukowała 3,06 mln ton koksu – wynika z poniedziałkowego raportu bieżącego JSW. To o milion tony mniej niż w 2023 r. Mimo to kurs spółki zaczął rosnąć.
Giełdowe spółki handlujące i zużywające błękitne paliwo na własne potrzeby nie obawiają się problemów z zaopatrzeniem w surowiec. Bardziej martwi je to, że jest drogi. Co gorsza, nie za bardzo widać przesłanki do szybkich spadków cen.
Nowa strategia Orlenu do 2035 r. przewiduje przeznaczenie 350–380 mld zł na inwestycje i wypracowanie 500–550 mld zł skumulowanego zysku EBITDA LIFO.
W najbliższych latach nowy dokument rewolucji w dotychczasowej działalności płockiego koncernu i już realizowanych inwestycjach raczej nie przyniesie. Istotnych zmian można spodziewać się po 2030 r., zwłaszcza w zakresie tzw. zielonych projektów.
Synektik kupił 100 proc. udziałów w spółce IT4KAN, zajmującej się wdrożeniami i integracją systemów informatycznych w medycynie oraz dystrybucją sprzętu medycznego.
W najnowszym miesięcznym raporcie analitycy wskazali spółki, które powinny zachowywać się lepiej i gorzej od rynku. W tej drugiej grupie są Enea, Eurocash oraz JSW. A na kogo warto postawić?
Grupa mniejszościowych akcjonariuszy rozpoczęła prace nad powołaniem porozumienia, które docelowo ma posiadać 5 proc. w kapitale. Chcą powołania rewidenta ds. szczególnych.
Wysoka zmienność powróciła na rynek gazu ziemnego. Jego notowania znów znalazły się powyżej poziomu 4 USD za 1 mln BTU (jednostka energii – British Thermal Unit). W poniedziałek w pewnym momencie cena rosła o około 10 proc. i doszła nawet do poziomu 4,3 USD, osiągając najwyższą od ponad dwóch lat.
Na spadkowym rynku budująca w kilkunastu miastach spółka zdołała lekko poprawić sprzedaż. Stabilne wyniki to od kilku lat specjalizacja Murapolu.
Producenci gier stanowią duży odsetek w grupie najmocniej przecenionych firm w zeszłym roku. Zdaniem analityków w niektórych przypadkach rynek przereagował i najwyższy czas na odbicie w górę. Czy branża wróci na celowniki inwestorów?
Grupa Cyfrowy Polsat podjęła decyzję, że w tzw. drugiej aukcji 5G będzie starać się o jeden blok – dowiaduje się „Parkiet”.
Ropa naftowa zalicza imponujący początek roku. Jej notowania w 2025 r. urosły już o prawie 7 proc. W poniedziałek cena ropy odmiany WTI znalazła się powyżej 77 USD za baryłkę, a odmiany Brent przebiła nawet 81 USD i był to kolejny dzień wzrostów w wykonaniu „czarnego złota”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas