Krajowy i europejski rynek stacji paliw pod względem liczby działających na nim obiektów wydaje się być w ostatnich latach dość stabilny. Według danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego w latach 2018–2023 liczba działających nad Wisłą placówek mieściła się w przedziale 7,6–7,9 tys. Z kolei z danych organizacji FuelsEurope wynika, że w UE funkcjonowało około 110 tys. stacji paliw. Zdecydowanie najwięcej, bo prawie 21,7 tys., znajdowało się ich we Włoszech. Kolejne kraje z największą liczbą obiektów to: Niemcy (14,5 tys.), Hiszpania (12,1 tys.), Francja (11 tys.) i Polska.
Do istotnych zmian na rynku dochodzi pod względem właściciela, a jeszcze bardziej pod kątem marek, pod jakimi działają stacje. Od lat widoczny jest trend polegający na konsolidacji branży. W efekcie coraz większe znaczenie odgrywają duże koncerny i międzynarodowe brandy, które swoją pozycję budują kosztem mniejszych. Podobną sytuację widać w naszej części kontynentu.
Zrealizowana strategia
Spośród spółek notowanych na GPW zdecydowanie największą sieć stacji paliw posiada Orlen. Informuje, że w ubiegłym roku powiększył ją o 1/3. W efekcie dziś ma 3478 obiektów w siedmiu krajach. W Polsce sieć koncernu liczy 1925 placówek, co oznacza, że jej udział w lokalnym rynku wynosi około 24 proc. Ponadto koncern zarządza stacjami w: Niemczech (606 obiektów), Czechach (437), Austrii (267), na Węgrzech (120), Słowacji (93) i Litwie (30). W tym kontekście można już powiedzieć, że Orlen na rynku stacji w zasadzie zrealizował strategię określoną do 2030 r. Założono w niej osiągniecie pułapu co najmniej 3,5 tys. placówek. Na tym jednak nie koniec. „Orlen stale monitoruje rynek w poszukiwaniu atrakcyjnych aktywów dostosowanych do swojego portfela, dlatego nie wykluczamy kolejnych akwizycji” – informuje zespół prasowy Orlenu.
W tym roku koncern w rozwój sieci detalicznej chce zainwestować 1,1 mld zł. Dla porównania w ubiegłym roku było to 2 mld zł. Nowe projekty będą dotyczyć rozbudowy, modernizacji oraz rebrandingu stacji paliw oraz rozbudowy sprzedaży pozapaliwowej i sieci paliw alternatywnych. Koncern od kilku lat obserwuje wzrost zainteresowania ofertą pozapaliwową, na co wpływ ma intensywnie rozwijany przez niego koncept gastronomiczny Stop.Cafe oraz poszerzana oferta usługowa o punkty ładowania pojazdów elektrycznych i punkty odbioru przesyłek kurierskich (Orlen Paczka). Na koniec ubiegłego roku w ramach sieci detalicznej posiadał ponad 2,6 tys. punktów Stop.Cafe, z czego przeszło 1,9 tys. w Polsce.