Związki zawodowe w Bogdance chcą podwyżek

Związki zawodowe z LW Bogdanka zgłosiły spór zbiorowy i zażądały 15-proc. podwyżek płac. Związkowcy powiadomili o tym zarząd spółki w piśmie datowanym na 31 stycznia br. Nie jest to jeszcze spór zbiorowy. Groźba jego zaistnienia jednak jest.

Publikacja: 05.02.2024 17:42

Fotowoltaika - kopalnia Bogdanka

Fotowoltaika - kopalnia Bogdanka

Foto: LW Bogdanka

Przedstawiciele załogi żądają podwyżek liczonych od 1 stycznia 2024 r. – Propozycja zarządu nie zakłada nawet indeksacji wynagrodzeń do poziomu średniorocznej inflacji – napisali przedstawiciele załogi dodając, że przedstawione przez zarząd propozycje wzrostu wynagrodzeń nie odzwierciedlają dobrych wyników uzyskanych w 2023 r.

– Związki zawodowe postanowiły się odwołać do przewidzianych w takim przypadku rozwiązań prawnych i wejść w spór zbiorowy z zarządem LW Bogdanka – czytamy dalej.

Do sprawy odniosła się też sama spółka. – Lubelski Węgiel Bogdanka potwierdza otrzymanie pisma organizacji związkowych w sprawie zgłoszonych dwóch postulatów. Spółka w pełni szanuje prawa związkowe i potwierdza gotowość do dalszego dialogu i spotkania ze stroną społeczną –  informuje nas Bogdanka.

Związkowy, na spełnienie postulatów wyznaczyli termin 14 lutego br. Oprócz podwyżek, chcą także zwiększenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.

Dopiero po tej dacie, jeśli strony nie dojdą do porozumienia jest ryzyko zaistnienia sporu zbiorowego w spółce. Związki musiałby wówczas zgłosić spór zbiorowy do Państwowej Inspekcji Pracy. Następnie zostałby spisany protokół rozbieżności. Negocjacje byłyby dalej prowadzone. 

Czytaj więcej

Bogdanka szuka nowego prezesa spółki celowej
Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy