Jastrzębska Spółka Węglowa zwiększa wykorzystanie metanu do produkcji prądu, ograniczając tym samym emisję tego gazu. Spółka podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącą pożyczki na kwotę 85 mln zł na finansowanie projektu „Gospodarcze wykorzystanie metanu – KWK Budryk”. Instalacja rozpoczęła pracę w tym roku, a finansowanie zostało przyznane już na finiszu prac. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 88,1 mln zł, więc pożyczka pokryje 96,4 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Obecnie JSW produkuje we własnych instalacjach ok. 100 tys. MWh rocznie energii z metanu, a chce przyszłościowo cztery razy więcej. Docelowo do roku 2030, uwzględniając również produkcję energii z gazu koksowniczego oraz z odnawialnych źródeł energii, JSW chce być producentem energii netto. Na dzisiaj w grupie kapitałowej JSW zużywa około 1,5 TWh energii elektrycznej, z czego połowę kupuje na Towarowej Giełdzie Energii.
Na początku 2022 r. spółka podjęła decyzję o aktualizacji strategii, m.in. dotyczącą większej roli w ochronie środowiska. Jej elementem strategicznym jest metan i jego zagospodarowanie. Metan w JSW skupiającej siedem zakładów stanowi 72 proc. ogólnej emisji śladu węglowego. Daje to 5,5 mln ton CO2 rocznie. Do 2030 r. firma chce zmniejszyć ilość śladu węglowego o 30 proc. Pozwoli to wykorzystać ten już uchwycony metan do produkcji energii w 90 proc. już w 2025 r.
JSW w 2022 r. odpowiadała za emisję 363 mln ton metanu, z czego ponad 240 mln ton metanu emitowano wyrobiskami wentylacyjnymi, a 123 mln ton ujęto w stacjach odmetanowania, z czego 91 mln ton udało się wykorzystać gospodarczo. – Ponad 53 proc. sprzedaliśmy do odbiorców zewnętrznych, 21 proc. wykorzystano do własnych instalacji produkujących prąd, a 26 proc. trafiło do atmosfery. Chcemy poprawić te parametry i 56 proc. metanu chcemy wykorzystać we własnych źródłach poprzez silniki gazowe już w 2026 r. Chcemy zmniejszyć straty emisji CO2 do ok. 5 proc. I tak z obecnych 100 tys. MWh na rok chcemy zwiększyć produkcję energii z metanu do 400 tys. MWh – wyliczał w niedawnej rozmowie na łamach „Parkietu” wiceprezes JSW Edward Paździorko.
Pierwsza taka instalacja wychwytu i wykorzystania metanu powstała już kilka lat temu w KWK Pniówek.