Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.
Wydzielenie aktywów górniczych ma docelowo pozwolić na zwiększenie możliwości pozyskiwania finansowania na transformację grupy w zakresie rozbudowy portfela OZE i inwestycji w sieci elektroenergetyczne. - Oszacowana na 'symboliczną złotówkę' wartość oferty złożonej przez Ministerstwo Aktywów Państwowych jest podyktowana wycenami uwzględniającymi kondycję zakładów oraz niezbędne nakłady inwestycyjne, konieczne do przeprowadzenia w dłuższej, zgodnej z rządowymi planami perspektywie - powiedział prezes Tauron Paweł Szczeszek, cytowany w komunikacie.
Czytaj więcej
Katowicka spółka elektroenergetyczna zapewnia, że węgla na ten sezon grzewczy nie zabraknie, a potrzebny surowiec dla ciepłowni należących do spółki, est już w pełni zapewniony.
Cena nabycia, tj. 1 zł, została ustalona przez strony w następstwie wyceny akcji spółki wydobywczej przeprowadzonej metodą DCF (zdyskontowanych przepływów pieniężnych) przez zewnętrzny, niezależny podmiot doradczy. Wycena opiera się na długoterminowych projekcjach finansowych obejmujących lata 2022-2049.
-Konieczność wydzielenia kopalni ze struktur grupy Tauron jest konsekwencją zaostrzającej się polityki instytucji finansowych w obszarze finansowania firm posiadających aktywa węglowe. Część instytucji odmawia przekazywania środków z uwagi na posiadanie w strukturach Tauron kopalni i elektrowni węglowych lub ogranicza ich finansowania zakazując kierowania pożyczonych środków na jakiekolwiek finansowanie takich aktywów - dodał Szczeszek.