Bogdanka podpadła resortowi. Prezes płaci głową za braki węgla

Geologia stoi na przeszkodzie utrzymania wysokiego poziomu wydobycia węgla w lubelskiej Bogdance. Prezes spółki zapłaci jednak za te problemy utratą stanowiska.

Publikacja: 14.09.2022 21:00

Bogdanka podpadła resortowi. Prezes płaci głową za braki węgla

Foto: materiały prasowe

W piątek rada nadzorcza Bogdanki rozpatrzy wniosek o odwołanie prezesa Artura Wasila – napisał na Twitterze wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Powodem są słabsze dane dotyczące wydobycia.

„Jestem po rozmowie z prezesem Grupy Enea Pawłem Majewskim (Bogdanka należy do Enei – red.). W piątek (16 września red.) podczas Rady Nadzorczej LW Bogdanka rozpatrzony zostanie punkt o odwołaniu Prezesa A. Wasila” – napisał Sasin. Źródła zbliżone do rządu tłumaczą, skąd taka decyzja. Zmiany w kierownictwie jednej z największych spółek wydobywczych w kraju są spowodowane słabszymi danymi dotyczącymi wydobycia węgla.

Foto: parkiet.com

Bogdanka wini geologię

Tego samego dnia, chwilę przed informacją premiera Saisna, zarząd firmy przekazał, że w związku z pojawieniem się nagłych i nieprzewidywalnych utrudnień w prowadzeniu wydobycia Lubelski Węgiel Bogdanka ponownie obniżył cel produkcyjny na ten rok do ok. 8,3 mln ton węgla handlowego z oczekiwanych wcześniej 9,2 mln ton. „W ścianie 3/VII/385 uruchomionej w dniu 31.08.2022 r. nastąpił nagły i niespodziewany wzrost ciśnienia eksploatacyjnego, w wyniku czego doszło do jej zaciśnięcia” – czytamy w komunikacie. Spółka podjęła działania w celu uwolnienia zaciśniętych sekcji i wznowienia eksploatacji. „Działania, z uwagi na skalę zjawiska, są skomplikowane pod względem technicznym i organizacyjnym” – czytamy w komunikacie, który nie daje nadziei na weryfikację planów wydobywczych.

Z kręgów zbliżonych do rządu dowiadujemy się, że powodem postawienia wniosku o odwołanie prezesa Bogdanki są słabsze dane dotyczące wydobycia surowca. – W obecnej, napiętej sytuacji podażowej węgla nie możemy pozwolić sobie na takie sytuacje, a już druga redukcja poziomu wydobycia o blisko 1 mln jest dla nas nieakceptowalna – dowiadujemy się z kręgów rządowych. Przypomnijmy, że 2 września spółka podała, że zaktualizowała założenia produkcyjne na 2022 r., ustalając cel produkcyjny na poziomie 9,2 mln ton węgla handlowego wobec 9,5 mln ton wcześniej. W 2021 r. było to 10 mln ton.

Czytaj więcej

Wiemy kto zostanie nowym prezesem Bogdanki

Plany do przewidzenia

– Bogdanka już na początku tego roku sygnalizowała, że węgla wydobędzie mniej niż w 2021 r. Wówczas była mowa o 9,5 mln ton. Po aktualizacji robót górniczych i analiz geologicznych okazało się, że surowca będzie jeszcze mniej. Już od kilku miesięcy nie jest więc tajemnicą, że Bogdanka nie powtórzy wydobycia z 2021 r. – mówi Jakub Szkopek, analityk Erste Securities. Co więcej wskazuje on, że ostatnia aktualizacja danych Bogdanki wpłynie także negatywnie na rządowe plany zwiększenia wydobycia surowca w Polsce. – Na początku roku mowa była o 1–1,5 mln ton więcej. Szacunki te w kolejnych miesiącach były stopniowo redukowane. Decyzja Bogdanki, podyktowana geologią, może przełożyć się na zmniejszenie ogólnego poziomu wydobycia węgla, a nie na jego zwiększenie. Surowca może być mniej rok do roku o 0,5 mln ton. Dane za lipiec Agencji Rozwoju Przemysłu nie napawają optymizmem – mówi analityk.

Kto prezesem?

Prezesa Wasila ma zastąpić jeden z wiceprezesów spółki. Skarb Państwa podpisał w czerwcu z Eneą list intencyjny dotyczący przejęcia udziałów w Bogdance. Nie ma jeszcze decyzji, czy kopalnia trafiłaby do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego czy do tworzonego holdingu górniczego na bazie Polskiej Grupy Górniczej, Tauronu Wydobycie i Weglokoksu.

Surowce i paliwa
Rynek czeka na zaktualizowaną strategię KGHM
Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni