Kluczowa zmiana w porównaniu z wypowiedzianym 18 grudnia 2008 r. układem dotyczy kwestii wynagrodzeń dla załogi. Premia, dodatek za pracę w systemie czterobrygadowym oraz tzw. stażowe czy dodatek za przepracowane lata zostaną włączone do płacy zasadniczej. Tak naliczane, od 1 września, łączne wynagrodzenie będzie mniejsze średnio o 7 proc. w porównaniu z dotychczas wypłacanym. Do końca roku pracownicy producenta opon nie mogą liczyć na podwyżki.
Zarząd przeforsował również zamianę nagrody okolicznościowej na premię roczną. Co ważne, jej wypłata będzie uzależniona od wysokości wypracowanego przez Dębicę zysku operacyjnego na koniec danego roku. Zlikwidowane, od 2014 roku, zostaną ponadto nagrody jubileuszowe za przepracowanie 20 lat i każdych następnych 5 lat. W 2009 r. wysokość nagród zostanie obniżona o 10 proc., a w latach 2010–2013 kwota na nie przeznaczana będzie mniejsza o 20 proc. Związkowcom udało się za to wynegocjować utrzymanie dotychczasowych wysokich odpraw dla pracowników w przypadku zwolnień grupowych. Nowy układ zbiorowy pracy ma wejść w życie z początkiem września 2009 r. Do tej pory obowiązywać będą przepisy z wypowiedzianego porozumienia.
Zarząd twierdzi, że zawarte porozumienie przyniesie Dębicy znaczne oszczędności, pozwoli na utrzymanie wszystkich stałych miejsc pracy i poprawi się system motywacji pracowników. Jacek Pryczek, prezes Dębicy, w udzielonym na początku 2009 r. „Parkietowi” wywiadzie oceniał, że dzięki obcięciu pracowniczych premii i przywilejów wydatki spółki za kilka lat zmniejszą się o kilkanaście milionów złotych rocznie.
Dębica nie jest jedyną giełdową spółką, która w dobie kryzysu zdecydowała się na ograniczenie pracowniczych przywilejów. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, które jeszcze w 2005 r. wypowiedziały ZUZP, negocjują treść nowego porozumienia ze związkami (obowiązuje część zapisów starego porozumienia).
W raporcie rocznym kierownictwo spółki informuje, że zarówno zarząd, jak i związki zawodowe zgadzają się w sprawie zmiany systemu motywacyjnego, w tym zniesienia nagrody jubileuszowej. W ocenie Karola Żbikowskiego, członka zarządu WSiP, trudno jednak orzec, kiedy strony osiągną porozumienie w sprawie treści nowego ZUZP.