PGNiG nadal będzie negocjować

Brak zgody na zmianę statutu EuRoPol Gazu sprawił, że nie doszło do porozumienia w sprawie dostaw gazu do Polski

Publikacja: 01.08.2009 10:05

PGNiG i jego klienci muszą jeszcze poczekać na finał rozmów dotyczących dodatkowych dostaw gazu ziem

PGNiG i jego klienci muszą jeszcze poczekać na finał rozmów dotyczących dodatkowych dostaw gazu ziemnego z Rosji do Polski.

Foto: Bloomberg

Fiaskiem zakończy się dwudniowe negocjacje rządowe pomiędzy Polską a Rosją w sprawie dodatkowych dostaw gazu ziemnego począwszy od 2010 r. – W trakcie spotkania zarysowały się różnice stanowisk w istotnych kwestiach dotyczących funkcjonowania spółki EuRoPol Gaz. Strony uzgodniły, że rozmowy będą wkrótce kontynuowane – podało w oficjalnym komunikacie Ministerstwo Gospodarki. Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister tego resortu, oraz Anatolij Janowski, zastępca ministra energetyki Rosji, przewodniczyli rozmowom, w których udział brali też przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz Gazpromu.

[srodtytul]Sporny statut[/srodtytul]

– Powodem fiaska rozmów o dostawach gazu jest brak porozumienia w sprawie statutu EuRoPol Gazu i zakresu kompetencji zarządu tej spółki – mówi „Parkietowi” osoba posiadająca informacje na temat przebiegu negocjacji. Chodzi o brak zgody strony polskiej na proponowany przez Rosjan zapis o koniecznej jednomyślności wszystkich członków zarządu przy podejmowaniu kluczowych dla spółki decyzji m.in. w sprawie opłat za przesył gazu, corocznych planów działalności czy ważnych inwestycji. Dziś w zarządzie EuRoPol Gazu, spółki, do której należy polska część gazociągu jamalskiego biegnącego z Rosji do krajów UE, po dwóch przedstawicieli mają PGNiG i Gazprom. Jeśli nie podejmą decyzji zwykłą większością głosów, wówczas rozstrzyga głos prezesa. Tę funkcję piastuje Michał Kwiatkowski, nominowany przez PGNiG.

Polska nie chce zgodzić się na wprowadzenie zasady jednomyślności, bo w sytuacjach konfliktowych mogłaby ona doprowadzić do paraliżu EuRoPol Gazu.

[srodtytul]Dalsze negocjacje w Moskwie[/srodtytul]

Media informowały, że problemem w rozmowach o dostawach jest też wysokość stawki za przesył surowca gazociągiem jamalskim (Rosjanie chcą płacić mniej, niż ustala to Urząd Regulacji Energetyki) oraz struktura akcjonariatu EuRoPol Gazu (Gazprom domaga się zwiększenia udziału z 48 proc. do 50 proc.). – W zakończonych negocjacjach obie sprawy nie były powodem braku porozumienia – twierdzi inna osoba mająca wiedzę o prowadzonych rozmowach. Dodaje, że następna runda negocjacji odbędzie się w Moskwie za dwa tygodnie.

Polska począwszy od 2010 r. musi zwiększyć import gazu, gdyż PGNiG wygasa dotychczasowy kontrakt na odbiór 2,5 mld m sześc. surowca rocznie od rosyjsko-ukraińskiego RosUkrEnergo. Polska zużywa 14 mld m sześc. gazu rocznie.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy