Będzie nowe starcie akcjonariuszy Ferrum

Sławomir Bajor, prezes BSK?Return, od lat największego udziałowca Ferrum, broni się przed zarzutami sformowanej niedawno koalicji nowych inwestorów

Publikacja: 24.11.2009 07:09

Będzie nowe starcie akcjonariuszy Ferrum

Foto: GG Parkiet

Walka o kontrolę nad producentem rur i konstrukcji stalowych staje się coraz bardziej bezpardonowa. HW Pietrzak Holding zamierza zwiększyć zaangażowanie w kapitale z 24,4 do 33 proc. i chce mieć przedstawicieli w radzie nadzorczej. BSK Return, właściciel 32,9 proc. akcji, nie ma zamiaru ustępować pola.

[srodtytul]Karta przetargowa[/srodtytul]

HW Pietrzak Holding i grupa mniejszościowych akcjonariuszy finansowych zarzucają BSK Return zawieranie z Ferrum transakcji na nierynkowych warunkach. Krytykują też największego udziałowca za powołanie do rady nadzorczej Józefa Jędrucha, właściciela niewielkiego pakietu akcji Ferrum, oskarżonego o oszustwa finansowe.

Sławomir Bajor, prezes BSK Return i szef rady nadzorczej Ferrum, pierwszy raz od gorącego NWZA 16 listopada komentuje wydarzenia. Zarzuca adwersarzom stosowanie podwójnej moralności. – To nie ja pierwszy zwróciłem się do pana Jędrucha z propozycją zawiązania koalicji. To pozostali akcjonariusze zaproponowali mu wspólne głosowanie w celu odwołania wszystkich członków rady nadzorczej związanych z BSK Return. Pan Jędruch zwrócił się z tym do mnie i cóż, każdy ma prawo do obrony – tłumaczy swą decyzję Bajor.

Na NWZA pakiet Jędrucha miał kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o rozkład sił. Mimo prób, z Jędruchem nie udało się nam wczoraj skontaktować.– Pierwsze słyszę, by ktoś oprócz Bajora układał się z Jędruchem – ucina Bogusław Leśnodorski, nowy członek rady nadzorczej Ferrum, kojarzony z inwestorami finansowymi.

– Każdy broni się jak może. Znam pana Jędrucha wyłącznie z gazet – twierdzi Grzegorz Szymczyk, wiceprezes HW Pietrzak Holding. – Mamy nadzieję, że to ostatni „okręt podwodny” pana Bajora, jak sam określił układ z Jędruchem – dodaje.

[srodtytul]Dojdzie do próby sił[/srodtytul]

Wiceprezes Szymczyk podkreśla, że HW Pietrzak Holding zamierza zwiększyć zaangażowanie w Ferrum do 33 proc. – Zależy nam również na uzyskaniu miejsc w radzie nadzorczej. Niedawną próbę ich obsadzenia BSK Return udaremnił dzięki koalicji z Jędruchem – mówi Szymczyk.Dlaczego BSK Return głosował przeciwko dwóm kandydaturom HW Pietrzak Holding? – Sytuację skomentuję w ten sposób: nie mamy do czynienia z próbą wejścia inwestora branżowego. Mamy raczej do czynienia z koalicją kilku inwestorów, z których każdy kieruje się własnym interesem. Myślę, że pan Sławomir Pietrzak, właściciel HW Pietrzak Holding, jest manipulowany – mówi Bajor.

„Opozycja” zapowiedziała już, że dokupi akcji i zwoła kolejne walne zgromadzenie w sprawie zmian w radzie nadzorczej. BSK Return kontroluje 32,9 proc. akcji i zwiększenie zaangażowania wiązałoby się z ogłoszeniem wezwania. – Jeśli chodzi o obronę, pole manewru jest zawsze, jestem przygotowany. Szkoda, bo myślałem, że się uda dojść do porozumienia – mówi Bajor.Szef BSK Return odpiera zarzuty o nierynkowe transakcje z Ferrum. – Nie mam sobie nic do zarzucenia, nowa rada nadzorcza na mój wniosek otrzyma raport na ten temat – mówi Bajor.

– Kilka lat temu, gdy Ferrum było w trudnej sytuacji finansowej, żaden inwestor się nim nie interesował. Transakcje z BSK Return były koniecznością. Ferrum to dobra spółka, trudno było jej błyszczeć, skoro do niedawna co roku spłacała kilkanaście milionów złotych rat układowych. Napisaliśmy nową strategię, mam nadzieję że w połowie grudnia, gdy zbierze się rada nadzorcza, wróci rozsądek i strategia zostanie przyjęta – podsumowuje Bajor.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy