Czy w związku z objęciem przez panią funkcji prezesa PGNiG nastąpi zmiana strategii grupy?
Obecna strategia obowiązuje do 2015 r. i nie planujemy rewolucyjnych zmian w jej zapisach. Będzie to raczej lifting oraz inne rozłożenie akcentów niż dotychczas.
Na co zwrócicie większą uwagę?
Na pewno w strategii trzeba większą rangę przypisać poszukiwaniom i wydobyciu węglowodorów ze złóż niekonwencjonalnych i konwencjonalnych. Musimy ogromny nacisk położyć na liberalizację rynku i dostosowanie oferty do zmieniającej się sytuacji w naszym otoczeniu. Wreszcie niezbędne są działania zmierzające do obniżki kosztów i to na każdym poziomie.
Związkowcy PGNiG, jak co roku, domagają się podwyżek płac. Czy mogą na nie liczyć?
Obecnie spółka nie może pozwolić sobie na podwyżki. Uważam jednak, że o dobrych pracowników należy dbać, dlatego płace muszą być adekwatne do osiąganych przez nich wyników. Niezależnie od tego podstawowym zadaniem dla wszystkich pracowników jest ograniczanie kosztów i realizacja wyznaczonych celów.
Niedawno z funkcji wiceprezesa PGNiG zrezygnował Marek Karabuła. Tym samym zarząd liczy obecnie tylko cztery osoby. Czy będzie nowy konkurs na jego stanowisko?
Marek Karabuła został prezesem POGC Libya, naszej firmy odpowiedzialnej za poszukiwania gazu w Libii. Jego obowiązki związane z poszukiwaniami i wydobyciem w PGNiG objął wiceprezes Mirosław Szkałuba. O tym, czy zostanie ogłoszony konkurs na nowego wiceprezesa spółki zdecyduje rada nadzorcza.
Prezes od dwóch miesięcy
Grażyna Piotrowska-Oliwa jest prezesem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa od 19 marca. Zanim objęła stanowisko, od czerwca 2011 r. pełniła funkcję członka zarządu ds. sprzedaży w PKN Orlen, a od 1 listopada 2011 r. – przewodniczącej rady nadzorczej Orlen Deutschland. Wcześniej była naczelnikiem jednego z wydziałów Ministerstwa Skarbu Państwa (1997–2001), dyrektorem w Telekomunikacji Polskiej (2001–2007) oraz prezesem PTK Centertel (2007–2009).