Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.04.2017 08:32 Publikacja: 04.04.2017 08:32
Cena bawełny systematycznie od dłuższego czasu idzie w górę
Foto: Bloomberg
– Cena tego surowca kontynuuje wyraźne odbicie od początku zeszłego roku, co było związane ze zmianą chińskiej polityki dotyczącej tego surowca. Chiny zdecydowały się na redukcję swoich ogromnych zapasów, które stanowiły nawet ponad 60 proc. wszystkich składowanych zasobów tego surowca na świecie – tłumaczy Michał Stajniak, analityk XTB. Jak jednak wskazuje, kontynuacja trendu wcale nie jest oczywista. Jego zdaniem przemawia za tym kilka czynników. – Odbicie cen doprowadziło do wyraźnego wzrostu produkcji ze strony większości producentów, a w szczególności Stanów Zjednoczonych, którzy poprzez niskie ceny innych surowców rolnych szukają wyższych stóp zwrotu. Jednocześnie wzrost światowego popytu jest raczej stłumiony, co jest związane z relatywnie wysokimi cenami surowca na świecie. Dużą konkurencją w stosunku do bawełny są materiały sztuczne, których cena jest zdecydowanie niższa niż naturalnych materiałów. Część szwalni w krajach azjatyckich zdecydowała się na produkcję z mieszanych włókien lub nawet samych sztucznych w odpowiedzi na rosnące ceny bawełny – wskazuje Stajniak. Zwraca on uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt: ekstremalnie wysokie pozycje inwestorów spekulacyjnych na bawełnie. Jego zdaniem czynnik ten stanowi ważny sygnał ostrzegawczy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W 2026 r. ma być gotowa kompleksowa ekspertyza pt. „Studium wykonalności inwestycji”. Jeśli wykaże, że projekt eksploatacji złoża soli potasowo-magnezowych jest opłacalny, wydobycie może ruszyć w ciągu ośmiu–dziesięciu lat. To bardzo ambitny termin.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Nowe propozycje mówią o przeniesieniu z firm na rządową agencję obowiązku tworzenia i utrzymywania rezerw błękitnego paliwa. W zamian te pierwsze mają ponosić tzw. opłatę gazową.
Koncern oferuje 15 zł rabatu na paliwa Vectra i Efecta oraz kupon o wartości 10 zł na kolejne zakupy. Z pierwszej promocji można skorzystać do 4 maja. Z kolei kupony można zrealizować do 16 maja. Warunek to zatankowanie minimum 30 litrów paliwa.
Inwestorzy handlujący akcjami Orlenu, Unimotu czy MOL na duże przeceny ropy i gazu na razie zareagowali dość spokojnie. Spadek popytu na surowce i wzrost niepewności może ten stan jednak zmienić.
Rozwój strefy ekonomicznej w Łęcznej oraz większe postawienie na przewozy kolejowe – to m.in. nowe kierunki rozwoju, w które chce podążyć lubelska kopalnia zgodnie z nową strategią. Spółka zamierza także zwiększyć sprzedaż poza swojego głównego odbiorcę, którym jest właściciel, poznańska Enea.
Władze paliwowej spółki Unimot podjęli decyzję o wypłacie dywidendy wynoszącej 6 złotych za akcję. Firma pokazała także wstępne wyniki za IV kw. 2024 r.
– Widzimy wiele firm, które rozważają inwestycje w Polsce. Również polskie spółki są coraz aktywniejsze i rozwijają działalność za granicą – mówią Andrew Bester, członek Management Board Banking w Grupie ING i Michał H. Mrożek, wiceprezes ING BŚ.
Prezydent Donald Trump znalazł nowego wroga. Tym razem wewnętrznego – jest nim przewodniczący Rezerwy Federalnej Jerome Powell.
Choć poniedziałek był dniem wolnym w wielu europejskich gospodarkach, handel na Wall Street trwał już normalnie. Początek tego tygodnia nie jest jednak dobry dla amerykańskiego dolara, gdyż prezydent Trump próbuje podważać niezależność banku centralnego i kolejny raz w social media wskazuje na chęć zastąpienia Jerome Powella. Oprócz tego wciąż pojawiają się ogromne niepewności dotyczące handlu międzynarodowego, który w niedługim czasie może mieć coraz większy wpływ na amerykańską gospodarkę.
Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w marcu o 2,5 proc. rok do roku – podał we wtorek GUS. Skala wzrostu rozczarowuje, spodziewano się lepszego odczytu. Jeszcze słabsze odczucia rodzą dane o produkcji budowlano-montażowej.
Wojna handlowa nie wychodzi prezydentowi USA na dobre. Chińczycy nie myślą o tym, aby zacząć rozmawiać z Amerykanami, aby przełamać impas, który zmierza w stronę "zimnej wojny handlowej", a negocjacje z krajami, które wyraziły taką chęć w zamian za 90 dniowe zwolnienie z podwyższonych taryf celnych, idą wolno.
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas