Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 09.04.2019 05:14 Publikacja: 09.04.2019 05:14
Łukasz Petrus - z prezesem PGO
Foto: materiały prasowe
Trwa reorganizacja grupy PGO, związana m.in. z włączeniem do spółki matki zależnych firm: Pioma-Odlewnia, Kuźnia Glinik oraz odlewni w Śremie. Jak te zmiany wpłyną na sytuację całej grupy?
Konsolidacja grupy jest jednym z naszych priorytetów na ten rok i wynika m.in. z realizacji naszej strategii. Połączenie PGO ze spółkami z Piotrkowa Trybunalskiego i Gorlic zostało przeprowadzone w styczniu, natomiast połączenie Odlewni Żeliwa Śrem planowane jest na przełomie czerwca i lipca. Cały proces przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Tak naprawdę konsolidacja rozpoczęła się już dużo wcześniej i trwa od kilku lat. Już teraz korzystamy z efektów synergii, związanych chociażby z ujednoliceniem struktur handlowych i marketingowych. Po pełnej fuzji firm PGO stanie się znacznie większym podmiotem, co ma ogromne znaczenie dla naszych klientów. Dostarczamy nasze produkty do wielu dużych graczy, np. z branży rolniczej czy energetycznej. Oczekują oni dużego, silnego i stabilnego dostawcy, z dużymi możliwościami finansowymi i z kompleksową ofertą. Podobnie jest w branży wydobywczej ropy i gazu, zdominowanej przez amerykańskie koncerny, gdzie również chcemy zaistnieć z naszymi produktami.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W stosunku do pierwotnych założeń projekt sztandarowej inwestycji realizowanej w rafinerii w Możejkach jest opóźniony i droższy. Nie wiadomo też, jakie ostatecznie otrzyma wsparcie i jaka będzie jego opłacalność.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
W 2026 r. ma być gotowa kompleksowa ekspertyza pt. „Studium wykonalności inwestycji”. Jeśli wykaże, że projekt eksploatacji złoża soli potasowo-magnezowych jest opłacalny, wydobycie może ruszyć w ciągu ośmiu–dziesięciu lat. To bardzo ambitny termin.
Nowe propozycje mówią o przeniesieniu z firm na rządową agencję obowiązku tworzenia i utrzymywania rezerw błękitnego paliwa. W zamian te pierwsze mają ponosić tzw. opłatę gazową.
Koncern oferuje 15 zł rabatu na paliwa Vectra i Efecta oraz kupon o wartości 10 zł na kolejne zakupy. Z pierwszej promocji można skorzystać do 4 maja. Z kolei kupony można zrealizować do 16 maja. Warunek to zatankowanie minimum 30 litrów paliwa.
Inwestorzy handlujący akcjami Orlenu, Unimotu czy MOL na duże przeceny ropy i gazu na razie zareagowali dość spokojnie. Spadek popytu na surowce i wzrost niepewności może ten stan jednak zmienić.
Rozwój strefy ekonomicznej w Łęcznej oraz większe postawienie na przewozy kolejowe – to m.in. nowe kierunki rozwoju, w które chce podążyć lubelska kopalnia zgodnie z nową strategią. Spółka zamierza także zwiększyć sprzedaż poza swojego głównego odbiorcę, którym jest właściciel, poznańska Enea.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas