Dla Tesgasu, grupy specjalizującej się w realizacji prac budowlanych dla branży gazowniczej, najważniejszym tegorocznym celem jest utrzymanie przychodów na poziomie zbliżonym do 2019 r. To ma jej zagwarantować osiągnięcie solidnych wyników. – Chcemy też poprawić płynność finansową i odbudować zasoby gotówki w spółce. Posiadany obecnie portfel zamówień pozwala nam patrzeć na rok 2020 z optymizmem – mówi Marcin Szrejter, dyrektor ds. finansów Tesgasu. Dodaje, że w biznesie odnawialnych źródeł energii grupa nadal chce zwiększać ilość budowanych instalacji fotowoltaicznych. Pracuje też nad rozwojem działu handlowego i służb technicznych tak, aby zwiększyć udział zależnej firmy piTERN w rynku fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce.
Rośnie popyt
Tesgas do czynników najbardziej sprzyjających obecnie dalszemu rozwojowi grupy zalicza dobrą koniunkturę w biznesie związanym ze świadczeniem usług dla gazownictwa. Zwraca uwagę na ambitne plany inwestycyjne podmiotów działających w branży gazowniczej. Chodzi zwłaszcza o różne przedsięwzięcia realizowane przez Gaz-System i PGNiG.
– Wzrost zużycia gazu w kraju oraz dywersyfikacja kierunków dostaw gazu do Polski wymaga poczynienia wielomiliardowych inwestycji w infrastrukturę gazową. Prowadzone liczne budowy gazociągów i innych obiektów pozwalają na budowanie stabilnego portfela zleceń w kolejnych latach – przekonuje Szrejter.
Tesgasowi sprzyja też otoczenie w biznesie budowy instalacji fotowoltaicznych. Wzrost cen energii elektrycznej i prosumenckie nastawienie do budowy małych instalacji wytwarzających prąd na potrzeby własne ze źródeł odnawialnych są tu czynnikami najbardziej sprzyjającymi działalności grupy. To skłania klientów spółki do inwestycji w ogniwa fotowoltaiczne. – Spadające ceny ogniw oraz wzrost ceny zakupu energii elektrycznej powodują, że okres zwrotu z inwestycji w budowę instalacji z roku na rok się skraca. Również uruchomione dotacje oraz ulgi podatkowe uatrakcyjniają inwestycje w panele fotowoltaiczne – uważa Szrejter. Jego zdaniem dalsze działania zmierzające do ograniczenia emisji CO2 powinny w najbliższych latach przyczynić się do utrzymania dynamicznego rozwoju rynku fotowoltaiki w Polsce.
Mniejsze inwestycje
Dziś dla Tesgasu największymi barierami rozwojowymi są niedobór pracowników i wysokie koszty zatrudnienia. Planowane inwestycje, sytuacja demograficzna i wzrastające koszty zatrudnienia powodują, że spółka nie spodziewa się w najbliższym czasie znaczącej poprawy.