Producent stali wstrzymał pracę krakowskiego pieca z powodu pogarszających się warunków rynkowych. - Decyzja o ponownym uruchomieniu instalacji wynika z konieczności dostarczenia slabów (półproduktów) do huty ArcelorMittal w Gandawie w Belgii, gdzie rozpocznie się remont wielkiego pieca, a także z konieczności uzupełnienia strat produkcyjnych w zakładach ArcelorMittal Europe – wyjaśnia Marc De Pauw, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.
Firma zakłada, że ponowne uruchomienie instalacji będzie miało miejsce w połowie marca, choć ostateczna data będzie zależała od czasu potrzebnego na przygotowania.
Jeszcze w styczniu tego roku o przyszłości krakowskiej huty dyskutowano w Urzędzie Miasta Krakowa. Przedstawiciele ArcelorMittal tłumaczyli wówczas, że na trudną sytuację krakowskiego zakładu wpłynął splot niekorzystnych trendów, które pojawiły się w gospodarce europejskiej i światowej. Chodzi przede wszystkim o spadek zapotrzebowania na stal w budownictwie i przemyśle samochodowym, globalną nadwyżkę mocy produkcyjnych w hutnictwie, która obecnie wynosi ponad 400 mln ton czy otoczenie rynkowe, które dla producentów europejskich jest nieporównywalnie trudniejsze niż dla ich konkurentów spoza Wspólnoty.
- Zapewne chcielibyście Państwo wiedzieć, jak zmienił się rynek od zatrzymania krakowskiego wielkiego pieca. Niestety IV kwartał był najgorszym kwartałem ubiegłego roku. W ujęciu rocznym produkcja stali w UE w listopadzie spadła o 10,7 proc. Szacuje się, że spadek w grudniu również był dwucyfrowy. A jak zaczęliśmy ten rok? Widzimy oznaki pewnego ożywienia, ale według Hutniczej Izby Przemysłowo - Handlowej, z którą się zgadzamy, nie jest ono trwałe. Wygląda na to, że nasi klienci i dystrybutorzy uzupełniają zapasy po przerwie świąteczno-noworocznej. Naszym zdaniem w przypadku budownictwa sprzyjają temu także warunki pogodowe, czyli wyjątkowo ciepła zima – mówił Czesław Sikorski, wiceprezes zarządu ArcelorMittal Poland.
Na razie spółka nie deklaruje, co będzie dalej z przyszłością polskiego zakładu po tym, jak zakończy się remont huty w Belgii.