Orlen zwiększa sprzedaż zagraniczną asfaltów

Koncern chce coraz więcej swoich produktów plasować poza rynkami macierzystymi. Szczególnie atrakcyjne są dostawy na Ukrainę oraz do Rumunii, Austrii i Niemiec.

Publikacja: 22.07.2021 05:10

Asfalty Orlenu są głównie wykorzystywane do budowy dróg na rynkach macierzystych.

Asfalty Orlenu są głównie wykorzystywane do budowy dróg na rynkach macierzystych.

Foto: Shutterstock

Orlen szacuje, że w tym roku sprzedaż asfaltów produkowanych przez całą grupę kapitałową będzie na podobnym poziomie co w 2020 r. Wówczas wyniosła 1 462 tys. ton i w prawie 60 proc. trafiła na rynki macierzyste, czyli do odbiorców z Polski, Czech, Litwy, Łotwy i Estonii. Również w tym roku priorytetem jest realizacja dostaw do tych krajów.

„Sprzedaż zagraniczna pełni funkcję bilansującą i tutaj wciąż ważną rolę odgrywają takie rynki jak Ukraina oraz Rumunia" – informuje biuro prasowe Orlenu. Jakie dzięki temu koncern uzyska przychody i zyski, będzie zależało od notowań ropy naftowej, kursów walut obcych oraz wielkości podaży i popytu na asfalt.

Ponad 50 państw

Płocki koncern coraz więcej asfaltów sprzedaje na rynkach zagranicznych. W ubiegłym roku produkt ten dostarczył do różnych odbiorców z ponad 50 państw. „Głównym kierunkiem eksportowym była Ukraina, gdzie sprzedaliśmy prawie trzykrotnie więcej asfaltu. Po sześciu miesiącach tego roku sprzedaż w tym rejonie wzrosła o 33 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku" – podaje Orlen.

Dodaje, że atrakcyjnymi kierunkami dostaw były także: Rumunia, Austria i Niemcy. Te rynki w ubiegłym roku odpowiadały za blisko 25 proc. sprzedaży asfaltów całej grupy Orlen. Ponadto eksport był realizowany do tak egzotycznych państw jak Mauritius, Tanzania, Kamerun oraz Trynidad i Tobago.

Sam Orlen Asfalt, jedno z trzech zależnych przedsiębiorstw zajmujących się tym biznesem, posiadający zakłady produkcyjne w Płocku i Trzebini, zwiększył ubiegłoroczny eksport o blisko 25 proc. Mimo to nie udało się mu poprawić wyników finansowych. W tym czasie zanotował 858 mln zł przychodów i 42,3 mln zł zysku netto, co oznaczało zniżki odpowiednio o 15 proc. oraz o 4 proc.

Sezonowy popyt

Biznes asfaltowy prowadzi również Orlen Asfalt Ceska Republika, który posiada zakłady wytwórcze w Pardubicach i Litvinovie, oraz Orlen Lietuva, do którego należy zakład w Możejkach. „W ubiegłym roku blisko połowa produkcji pochodziła z rafinerii w Płocku. Drugie miejsce pod względem wielkości produkcji zajęły rafinerie w Litvinovie i Możejkach, które wyprodukowały mniej więcej taką samą ilość asfaltów" – twierdzi Orlen. Dodaje, że każda z firm zależnych skupia się przede wszystkim na sprzedaży własnej produkcji. W szczególnych przypadkach, uzasadnionych ekonomicznie, występują przepływy wyrobów między spółkami, jednak ich poziom w stosunku do łącznej sprzedaży jest marginalny.

Asfalty są produkowane z tzw. ciężkiej frakcji pozostałości próżniowej, czyli półproduktu powstającego z rafinacji ropy. Popyt na nie ma charakter sezonowy, co związane jest z sezonowością budowy dróg. Mimo to całoroczny poziom popytu na asfalty powoli się stabilizuje. W dużej mierze jest to konsekwencja produkcji nowych, bardziej zaawansowanych technologicznie niż dotychczas produktów mających zastosowanie nie tylko przy budowie dróg.

Surowce i paliwa
KGHM z luką hossy i widokami na tegoroczne szczyty
Surowce i paliwa
Na dzisiejszej sesji akcje KGHM-u mocno zyskują na wartości
Surowce i paliwa
Akcje Orlenu są wyceniane najniżej od wielu miesięcy
Surowce i paliwa
Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w sierpniu 59,4 tys. ton i była wyższa o 8 proc. rdr
Surowce i paliwa
Miliardowe odpisy JSW na kopalniach
Surowce i paliwa
Kurs Orlenu odbija po dywidendowej korekcie