Węglowe ożywienie ratuje wyniki polskich kopalń

Na światowym rynku węgla trwa wzrost cen na skalę niewidzianą od ponad dekady. W Polsce sprzedaż surowca znów przewyższa produkcję.

Publikacja: 21.08.2021 05:30

W ostatnich latach spadek zapotrzebowania na energię z węgla powodował, że zapasy tego surowca dynamicznie rosły. Tylko przy kopalniach w sierpniu 2020 r. zwały niesprzedanego węgla sięgały 7,9 mln ton – to poziom, którego nie widzieliśmy na polskim rynku od 2015 r. Osobne zapasy miały też elektrownie. Obecnie, ze względu na wzmożony popyt na węgiel, miesięczna sprzedaż czarnego paliwa przewyższa jego produkcję. Dzięki temu udało się zredukować zapasy przy kopalniach do 5,3 mln ton na koniec czerwca.

Foto: GG Parkiet

Międzynarodowy rynek węgla od kilku miesięcy znajduje się w fazie wzrostu, którego nie doświadczył od ponad dekady. W lipcu ceny na całym jego obszarze poszybowały do szczytowych progów, a według analityków to nie koniec zwyżek – relacjonują eksperci katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu. Ożywienie widać też w Polsce, gdzie kopalnie znów sprzedają więcej surowca, niż wynosi produkcja, zmniejszając tym samym pokaźne zapasy węgla. Nie zmienia to jednak faktu, że w Unii Europejskiej wyrok na czarne paliwo już zapadł – w różnym tempie wycofuje się z niego branża energetyczna, a plany w tym zakresie ma także europejskie hutnictwo.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Surowce i paliwa
Mocno spadł ubiegłoroczny zysk netto grupy Orlen
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Surowce i paliwa
JSW chce dłużej fedrować w kopalni Borynia
Surowce i paliwa
Nieprawidłowości kosztowały Orlen miliardy złotych
Surowce i paliwa
Zyski Grupy Kęty wyższe od wstępnych szacunków
Surowce i paliwa
Zarząd KGHM-u przygotowuje wieloletni plan inwestycji
Surowce i paliwa
Bogdanka nie trafi bezpośrednio pod skrzydła rządu. Jest jasna deklaracja