Czego spodziewać się po KDPW w tym roku?
Co się dzieje z e – Votingiem? Czy ta usługa faktycznie jest wykorzystywana?
Ile spółek sięga po rejestr akcjonariuszy?
Jak często wykorzystywany jest rejestr zobowiązań emitentów?
Aktualizacja: 04.12.2024 22:18 Publikacja: 31.03.2023 10:59
Maciej Trybuchowski, prezes KDPW i KDPW_CCP
Foto: materiały prasowe
Czego spodziewać się po KDPW w tym roku?
Co się dzieje z e – Votingiem? Czy ta usługa faktycznie jest wykorzystywana?
Ile spółek sięga po rejestr akcjonariuszy?
Jak często wykorzystywany jest rejestr zobowiązań emitentów?
Czy w Polsce możliwy jest cykl rozliczeniowy T+1?
Czy rynkowi kapitałowemu potrzebna jest nowa strategia?
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com
We wtorek w Parkiet TV prognozy na 2025 r. Będziemy rozmawiać zarówno o światowej gospodarce, jak i o sytuacji na rynku obligacji czy też akcji. Start o godz. 12.00. Gośćmi Przemysława Tychmanowicza będą: Radosław Cholewiński, członek zarządu Skarbiec TFI oraz Kamil Stolarski, kierownik zespołu analiz giełdowych w Santander BM. Naszych gości zapytamy m.in.:
Końca dobiega kolejny rok podwyższonej zmienności w szeroko pojętej mieszkaniówce.
W czwartek trzecia część rozmów o IKE i IKZE w Parkiet TV. Tym razem będziemy zastanawiać się czy i jak Polacy oszczędzają na emeryturę. Start rozmowy o godz. 12.00. Gośćmi będą Eliza Dąbrowska, dyrektor do spraw rozwoju usługi doradztwa inwestycyjnego w Noble Securities, a także Katarzyna Sekścińska, adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmowę poprowadzi Przemysław Tychmanowicz. W trakcie dyskusji poruszymy takie tematy jak:
W środę w Parkiet TV drugi odcinek cyklu poświęconego kontom IKE i IKZE. Będziemy się zastanawiać czy faktycznie warto zainteresować się tymi rachunkami. Start rozmowy o godz. 12.00. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Eliza Dąbrowska, dyrektor do spraw rozwoju usługi doradztwa inwestycyjnego w Noble Securities. Zapytamy ją m.in.:
Trwa oferta publiczna akcji firmy Studenac. Czy zakończy się ona sukcesem? Czym spółka chce przekonać do siebie inwestorów? O tym w poniedziałkowym programie Prosto z Parkietu. Start o godz. 12.00. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Michał Seńczuk, prezes firmy Studenac. Naszego gościa zapytamy m.in.:
W czwartek specjalne wydanie programu Parkiet TV. Poświęcone one będzie technologii na rynku kapitałowym. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Artur Trunowicz, dyrektor pionu rynku kapitałowego w Asseco Poland. Firma ta jest jednym z partnerów Gry Giełdowej Parkiet Challenge. Start rozmowy o godz. 12.00. Naszego gościa zapytamy m.in.:
Spodziewaną decyzją o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian kończy się „leniwy” rok dla Rady Polityki Pieniężnej. RPP przystąpi do cięć w 2025 r.
Na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) stopy procentowe pozostaną bez zmian. Ciekawiej zapowiada się czwartkowa konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego.
Walne zgromadzanie koncernu wyraziło zgodę na dochodzenie roszczeń o naprawienie szkód wyrządzonych spółce przez poprzedni zarząd. Ten atakuje obecnych jego przedstawicieli, a były prezes składa zawiadomienie do prokuratury.
Lekki plus w handlu, słabe budownictwo i sektor przedsiębiorstw wciąż otrzepujący się z etatów – taki był listopad według prognoz ekonomistów.
Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez grupę Enea. Pracownicy Urzędu przeprowadzili przeszukania w trzech spółkach z tej grupy kapitałowej.
Inflacja w listopadzie w Polsce nieco spadła, zgodnie z przewidywaniami. Szybki szacunek GUS to 4,6 proc., najniżej od sierpnia.
PKB Polski urósł w trzecim kwartale o 2,7 proc. rok do roku, obniżył się natomiast o 0,1 proc. względem drugiego kwartału br. – podał w czwartek GUS. Zaskoczyła struktura PKB – słabość eksportu, inwestycji i konsumpcji oraz duży wzrost zapasów.
PKB Polski urósł w trzecim kwartale o 2,7 proc. rok do roku, obniżył się natomiast o 0,1 proc. względem drugiego kwartału br. – podał w czwartek GUS.
Dziesięciu uczestników – cztery panie i sześciu panów. Sala Notowań GPW. Rozgrywka na rynku kontraktów terminowych. Dla zwycięzcy 20 tys. zł w gotówce oraz Hyundai Santa Fe na tygodniowy wyjazd. I jak zwykle duże emocje! Tak w wielkim skrócie przedstawiał się dzisiejszy finał Gry Giełdowej Parkiet Challenge. Zapraszamy do relacji.
Urteste, spółka pracująca nad testami do wczesnej diagnostyki, otrzymała od Japońskiego Urzędu Patentowego informację o udzieleniu patentu w projekcie Panuri. Rozpoczęcie badań klinicznych w tym projekcie planowane jest w I kwartale 2025 r.
Wzrostowa sesja na GPW. WIG20 zaliczył solidny wzrost i oddalił się tym samym od okrągłego poziomu 2200 pkt. Czy to już rajd św. Mikołaja?
Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities, podwyższył rekomendację dla firmy XTB do "kupuj". Cena docelowa została ustalona na 88,6 zł.
PGE rekomenduje rządowi okolice Bełchatowa w woj. łódzkim na lokalizację drugiego etapu budowy polskich elektrowni jądrowych - poinformował w środę prezes PGE Dariusz Marzec. Nie jest jednak jasne, czy chodzi o drugą rządową lokalizację, czy drugą w ogóle. PGE formalnie nadal realizuje projekt publiczno – prywatnej elektrowni jądrowej Koninie.
Spodziewaną decyzją o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian kończy się „leniwy” rok dla Rady Polityki Pieniężnej. RPP przystąpi do cięć w 2025 r.
"Parkiet" pozostaje najpopularniejszym medium dla inwestorów indywidualnych. Tak wynika z najnowszego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych,
Biotechnologiczna spółka pozyskała środki z emisji akcji na sfinansowanie najbardziej atrakcyjnych programów klinicznych.
WIG20 wraca na ścieżkę wzrostów. Pomaga mu m.in. sektor bankowy.
Będzie to prawdopodobnie miało poważny wpływ na handel światowy, który w ostatnich latach handel przestał rosnąć szybciej niż gospodarka światowa. Ale mogą być tylko blefem.
Donald Trump obiecał, że stworzy narodowy fundusz rezerwowy w bitcoinach. Pieniądze na zakup bitcoinów ma zapewnić Fed sprzedając część rezerw złota.
Giełda w Seulu zareagowała spadkami na kryzys polityczny. Przecena była jednak mniejsza, niż można się było obawiać.
We Frankfurcie DAX przebił 20 tys. punktów i poprawił historyczny rekord z poniedziałku. Na nowe szczyty wdrapały się też indeksy w Nowym Jorku. A w Warszawie? Wtorek zdecydowanie okazał się rozczarowujący. Co czeka nas dzisiaj?
Rozpoczął się ostatni miesiąc tego roku. Często na rynkach obserwujemy statystyczny efekt, czyli tzw. „Rajd Świętego Mikołaja”.
Na rynku amerykańskim fundamentalne czynniki wzrostu się nie zmieniły. W Polsce wciąż zaś czynniki ryzyka przyćmiewają potencjalne szanse, których jednak nie brakuje – mówią Radosław Cholewiński ze Skarbiec TFI oraz Kamil Stolarski z Santander BM.
W Black Friday liczba transakcji wzrosła o 53 proc. w porównaniu z pozostałymi dniami listopada. Sprzedawcy online zanotowali obroty wyższe o 136 proc. Przed rokiem ten wzrost wynosił 116 proc., co wskazuje, że ten sezon świąteczny zapowiada się obiecująco.
Amerykański rynek akcji jest coraz mocniej przegrzany, choć na razie nie widać powodów do przerwania wzrostów – ocenia Kamil Cisowski, dyrektor analiz i doradztwa inwestycyjnego, Dom Inwestycyjny Xelion.
Płocki koncern zapowiada wzrost krajowej produkcji błękitnego paliwa. Ta od wielu lat jednak spada i dziś niewiele wskazuje, aby miało dojść do zmiany trendu.
Jeden z najważniejszych brokerów obsługujących inwestorów indywidualnych wyszedł na rynek z nowymi rozwiązaniami. Czy zyskają uznanie?
Chcąc wykorzystać okienko do zakupów, osoby związane ze spółkami i mające dostęp do informacji poufnych znów chętnie handlowały akcjami w minionym miesiącu. Kto był aktywny na krajowym rynku?
Ogłoszenie przejęcia przez cyber_Folks, a następnie transakcji sprzedaży akcji w ramach ABB przez założycieli rozhuśtało notowania firmy e-commerce.
Czy po deszczu pieniędzy dla pracowników wystrzeli nam konsumpcja prywatna – to był jeden z zakładów ekonomistów na 2024 r. Trzeci kwartał przyniósł rozczarowanie, ale jest za wcześnie, by załamywać ręce. A może być wręcz odwrotnie...
Sprzedaż lokali w ostatnich miesiącach nie powala, ale jest solidna – biorąc pod uwagę koszt kredytów i brak programów wsparcia popytu. Obniżki stóp zwiększą dostępność mieszkań – i to scenariusz, który warto wziąć pod uwagę z inwestorskiego punktu widzenia.
Zgodnie ze statystykami listopad również w tym roku okazał się najlepszym miesiącem na rynku akcji, ale głównie na Wall Street.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas