Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.01.2025 22:49 Publikacja: 02.08.2024 06:00
Foto: Bloomberg
Tak jest chociażby, jeśli chodzi o statystyki dotyczące udziału poszczególnych firm inwestycyjnych w obrotach. O ile w lipcu można faktycznie było zauważyć nieco mniejsze obroty na GPW, tak nadal największa część rynkowego tortu należy do zdalnych członków GPW. Liderem zestawienia pod tym względem od dłuższego czasu jest firma Goldman Sachs. W lipcu obróciła ona akcjami na kwotę prawie 11,8 mld zł (licząc podwójnie), co dało jej aż 24,9 proc. udziałów w rynku. Reszta stawki znów została daleko w tyle, a od dłuższego czasu walka w zasadzie toczy o co najwyżej o drugą pozycję w rankingu. W lipcu przypadła ona w udziale polskiemu brokerowi, czyli BM PKO BP. Ten pośredniczył w transakcjach na kwotę prawie 4 mld zł i zdobył 8,44 proc. rynku. Kolejne cztery miejsca padły jednak już łupem zagranicznych pośredników. Były to odpowiednio BofA Securities (7,06 proc. udziałów), JP Morgan (6,26 proc.), UBS (5,9 proc.) oraz Morgan Stanley (5,06 proc.). Dopiero za plecami tych podmiotów można znaleźć kolejnych polskich brokerów. W lipcu pierwszą dziesiątkę uzupełniły BM mBanku (4,78 proc.), BM Pekao (4,66 proc.), Santander BM (4,64 proc.) oraz zagraniczna firma Jump (4 proc.).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.
Bez względu na charakter obsługiwanych podmiotów rola maklera znacząco w najbliższych latach się nie zmieni – mówi Marcin Borciuch z BM PKO BP, najlepszy makler instytucjonalny na naszym rynku.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Zarządzający po raz kolejny wybrali najlepszych maklerów i zespoły instytucjonalne. W tej edycji rankingu „Parkietu” w głosowaniu udział wzięły 53 zespoły.
Spółki od dekad dzielące się z akcjonariuszami zyskiem charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z szerokim rynkiem i lepiej zachowywały się w czasie rynkowych perturbacji.
Finałowa sesja tygodnia na rynku warszawskim skończyła się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 1,26 procent, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 1,17 procent.
WIG20 w tym tygodniu zyskał na wartości ponad 2 proc. i tym samym wyszedł powyżej poziomu 2300 pkt. Czy w przyszłym Donald Trump podtrzyma czy zgasi rynkowe wzrosty?
Poprawa nastrojów i odwrót od dolara na globalnym rynku oraz perspektywa braku obniżki stóp procentowych w Polsce w najbliższym czasie były w piątek sprzymierzeńcem naszej waluty.
Polska firma będzie wydawcą gry „Death Howl”, której producentem jest duńskie studio The Outer Zone. Premiera jest planowana w 2025 r.
W środę akcje Adiuvo zyskały prawie 38 proc., wczoraj 33 proc., a dziś skala wzrostów jest jeszcze wyższa. Powód? Polska spółka ma kupca na sprzedaż udziałów w firmie Fixnip, która opracowała implant sutka dla kobiet po mastektomii.
Kurs producenta gier w 2024 r. zyskał prawie 70 proc. W 2025 r. kontynuuje dobrą passę. Inwestorzy czekają na kolejne wieści w sprawie czwartej części „Wiedźmina”.
WIG20 stara się dzisiaj wrócić powyżej okrągłego poziomu 2300 pkt. Czy mu się to uda?
Po pierwszych słabych miesiącach na giełdzie, w 2025 r. kurs Żabki zaczął piąć się w górę. W styczniu zyskał już ponad 20 proc. Do średniej z rekomendacji brakuje mu jeszcze 30 proc.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas