Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.01.2025 09:33 Publikacja: 29.03.2024 06:00
Fot. Akos Stiller/Bloomberg
Foto: Akos Stiller
Z zamieszczonych przez niego informacji w internecie wynika, że nad kodem bitcoina zaczął pracować w drugim kwartale 2007 r. W sierpniu 2008 r. zarejestrował domenę bitcoin.org. 31 października 2008 r. opublikował natomiast artykuł na liście mailingowej dotyczącej kryptografii zatytułowany „Bitcoin – elektroniczny system gotówki peer-to-peer”. Opisał w nim zasady działania tworzonej przez siebie kryptowaluty. 9 stycznia 2009 r. stworzył blok Genesis, czyli bitcoinowy blok zero. Umieścił w nim jako stempel czasowy wiadomość będącą tekstem gazetowego nagłówka: „The Times 03/Sty/2009 Kanclerz bliski drugiego pakietu pomocowego dla banków”. Do połowy 2010 r. współpracował z deweloperami oprogramowania bitcoinowego. Później wycofał się z tej działalności i zniknął. Należy do niego od 750 tys. do 1,1 mln bitcoinów wartych nawet ponad 70 mld USD. Gdyby znalazł się na liście globalnych miliarderów Bloomberga, byłby tam na 21. miejscu. Nie ma go tam jednak, bo nie jest znana jego tożsamość.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bez odpowiednich regulacji, zniesienia barier administracyjnych, funduszy na nowe projekty, inwestycji w infrastrukturę i edukacji trudno oczekiwać boomu, a nawet rozpoczęcia budowy już zaplanowanych instalacji.
Coraz głośniej mówi się o bezpieczeństwie lekowym oraz próbie odbudowania zdolności produkcyjnych przez firmy z Unii Europejskiej. Nic dziwnego: niepokojąco wysoki odsetek substancji czynnych wykorzystywanych w Europie oraz leków gotowych pochodzi z Azji.
Dywersyfikacja źródeł jest kluczowa. Europa szuka rozwiązań, które pozwolą zbudować odporność systemów zabezpieczania zdrowia obywateli – mówi Maksymilian Świniarski, prezes Polfy Tarchomin.
Prognozowane ożywienie inwestycji i przyspieszenie wzrostu gospodarki to szansa na nowe etaty w firmach, choć także zwiększone ryzyko niedoboru kadr w części branż.
Podwyżka ceł nie jest jedynym ciosem, który może dotknąć gospodarkę chińską w nadchodzących latach. Ostra może być też rywalizacja technologiczna. Dużym wyzwaniem jest kwestia pobudzenia popytu wewnętrznego.
O ile ze strony notowań obligacji korporacyjnych opartych na zmiennym kuponie trudno oczekiwać większych niespodzianek, o tyle papiery skarbowe od lat głównie rozczarowują inwestorów. Przewidywania na kolejny rok również nie należą do łatwych.
Inwestorzy z warszawskiego parkietu zeszli na ziemię. Wczoraj wszystkie główne wskaźniki spadły. Graczom poza sytuacją na tzw. rynkach bazowych przeszkadzał drożejący dolar. Czy notowaniom pomogą dziś doniesienia z USA w sprawie ceł?
Wbrew obawom w czwartek przy niedużej zmienności giełdy Starego Kontynentu rosły. Warszawa była w czołówce. Dzisiaj oczy będą zwrócone na USA.
Za wcześnie jeszcze na odpowiedź na pytanie postawione w tytule, ale dwie ostatnie sesje w wykonaniu indeksów w USA trochę napsuły nerwów inwestorom. Czy im bliżej inauguracji Trumpa w Białym Domu, tym będzie coraz gorzej?
Notowania najpopularniejszej kryptowaluty wróciły powyżej poziomu 100 tys. USD. Inwestorzy czekają na to, aż nowa administracja Trumpa przystąpi do działania.
Segment iShares z grupy BlackRock Inc. oferuje ponad 1400 funduszy ETF na całym świecie, ale żaden z nich nie osiągnął wyników takich jak bitcoinowy król.
Branża wirtualnych walut wchodzi w nowy rok w szampańskich nastrojach. Zwyżkom cen bitcoina ostatnio sprzyjało wszystko, ale w 2025 roku może im zagrozić Rezerwa Federalna.
W mijającym roku zdecydowana większość indeksów akcji szła w górę, a w przypadku tych wiodących nawet bardzo mocno. Nie należy jednak zapominać o złocie i kryptowalutach. Niewielki zawód sprawiają na razie obligacje.
Lista obietnic Donalda Trumpa jest długa, ale zapowiedź prezydenta elekta, że cała pozostała produkcja bitcoina będzie odbywać się w USA, może okazać się jednym z najtrudniejszych wyzwań.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas