Liczba przejęć firm z branży SaaS (oprogramowanie jako usługa) na świecie w ostatnich trzech latach spadła – wynika z najnowszego raportu CMT Advisory. W 2023 r. wyraźnie obniżyły się też mnożniki. Najczęściej w tym segmencie bazuje się na EV/S (wartość przedsiębiorstwa do sprzedaży). Najwyższe mnożniki co do zasady są w transakcjach realizowanych za oceanem. I tak np. w 2021 r. w USA i Kanadzie mediana takiego mnożnika przekroczyła 5 wobec 4 w ujęciu globalnym. W 2022 r. mnożnik w USA jeszcze wzrósł do ponad 6,5, ale globalny zaczął już spadać – sięgnął 3,9. Natomiast w zeszłym roku zanotowano wyraźny spadek w obu grupach: do odpowiednio 3,9 i niespełna 3.
Czytaj więcej
Liczba transakcji z udziałem funduszy PE spadła w Polsce w zeszłym roku o ponad jedną piątą. Czy w 2024 r. zobaczymy odbicie?
Szansa na odbicie
Wzrost stóp procentowych oraz niepewność gospodarcza przełożyły się na utrudniony dostęp do finansowania nowych zakupów oraz wstrzymanie wielu inwestycji, m.in. przez fundusze private equity. Potwierdzają to również dane dla Polski. Z raportu firmy Bain & Company wynika, że liczba przejęć z udziałem funduszy PE spadła w naszym kraju w 2023 r. z 42 do 33, czyli o 21,4 proc.
– Ostatni rok pokazał, że profesjonalni inwestorzy bardziej selektywnie podchodzą do inwestycji w podmioty działające w modelu SaaS, zwracając uwagę na przewagi konkurencyjne i potencjał wzrostu potencjalnych celów przejęć – komentuje Jakub Multański, menedżer w CMT Advisory. W jego ocenie wraz z poprawą warunków ekonomicznych nastąpi odbudowa globalnego rynku M&A, co wpłynie pozytywnie zarówno na popyt ze strony inwestorów, jak i wyceny przedsiębiorstw.