Technologie motorem rynku przejęć

Technologie, media i telekomunikacja – to właśnie w tych dziedzinach od pięciu lat realizowanych jest w Polsce najwięcej transakcji. Mimo iż wyceny są zdecydowanie wyższe niż w innych sektorach. Więcej przejmujący są skłonni płacić tylko za biotechnologię i nieruchomości.

Publikacja: 06.02.2024 06:00

Technologie motorem rynku przejęć

Foto: AdobeStock

W ostatnich kwartałach widać duży ruch na krajowym rynku fuzji i przejęć. Właściciela zmieniają spółki niepubliczne i giełdowe. Reprezentantem tej ostatniej grupy jest STS, który został przejęty przez inwestora branżowego. Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła już na wycofanie akcji STS z obrotu z dniem 7 lutego. Kolejne wezwania są kwestią czasu, bo wyceny na warszawskiej giełdzie, mimo prawie 37-proc. zwyżki WIG w 2023 r., nadal są stosunkowo atrakcyjne.

Kto przejmuje?

Z najnowszego raportu firmy Grant Thornton wynika, że w 2023 r. zrealizowano w Polsce w sumie 350 transakcji wobec 348 w 2022 r. Zeszłoroczny wynik jest o 36,7 proc. wyższy od średniej z lat 2017–2022. Największym zainteresowaniem niezmiennie cieszą się firmy z sektora TMT (technologie, media, telekomunikacja). W 2023 r. odpowiadały za 24,3 proc. wszystkich transakcji.

Uwagę zwraca duża różnica w wycenach aktywów z poszczególnych branż. Pod względem mediany wskaźnika EV (wartość przedsiębiorstwa) do EBITDA prym wiodą trzy sektory: medycyna i biotechnologia (prawie 15), nieruchomości (11) oraz TMT (11). W pozostałych branżach mnożnik jest jednocyfrowy. Analogiczne wnioski płyną z analizy wskaźnika EV/S (wartość przedsiębiorstwa do sprzedaży). Przy czym należy pamiętać, że poziom wycen w poszczególnych transakcjach nawet w tej samej branży może znacząco się różnić. Zależy od sytuacji finansowej przejmowanej firmy, jej perspektyw oraz rodzaju inwestora. Co do zasady finansowy (np. fundusz PE) płaci mniej niż branżowy, który w wycenie uwzględnia efekty synergii, które zamierza osiągnąć po zrealizowaniu transakcji. Na polskim rynku fuzji i przejęć to właśnie ta grupa dominuje. W 2023 r. odpowiadała (podobnie jak w latach ubiegłych) za trzy czwarte transakcji. Co piąta była realizowana przez inwestora finansowego, a pozostałe 5 proc. przypadało na inwestorów indywidualnych lub wykupy menedżerskie.

Czytaj więcej

Przejęcie goni przejęcie

2024 r. będzie ciekawy

Zdaniem ekspertów w kolejnych miesiącach fuzji i przejęć w Polsce nie zabraknie. Wsparciem będzie spadek inflacji, a co za tym idzie perspektywa obniżek stóp procentowych, stosunkowo niskie bezrobocie, a także możliwość wypłaty środków z Krajowego Planu Odbudowy. Z drugiej strony mamy czynniki ryzyka, takie jak zawirowania geopolityczne, ale jak pokazują ostatnie lata nawet tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna nie była hamulcem dla transakcji M&A.

– Polska jest atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów ze względu na rosnącą dojrzałość rynku, a także relatywnie niższe koszty wynagrodzeń pracowników w porównaniu z krajami Europy Zachodniej – podkreśla Małgorzata Kaczmarczyk-Białecka, partner w Grant Thornton. Zwraca też uwagę na wspomnianą już wypłatę środków z KPO. Jest ona szczególnie istotna dla rynku odnawialnych źródeł energii, który stał się jednym z najbardziej aktywnych obszarów M&A, a transformacja energetyczna stanowi gorący temat ostatnich lat.

Wzmożona aktywność na rynku M&A powinna sprzyjać wycenom. Jest też szansa na zbliżenie się oczekiwań obu stron transakcji. Choć wysokie stopy procentowe oraz niepewność na rynkach wpłynęły na oczekiwania kupujących co do niższych cen, to zdarza się, że sprzedający w dalszym ciągu patrzą na rynek z perspektywy niskich stóp procentowych i stabilizacji rynku, a tym samym wysokich wycen.

– Prognozy obniżek stóp oraz nadzieja na stabilizację rynku powinny zbliżać spojrzenie kupujących i sprzedających – podsumowuje Kaczmarczyk-Białecka.

Technologie
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Technologie
Prezes Vigo Photonics: rok 2025 to pas startowy dla HyperPIC
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów
Technologie
Technologiczne spółki na celowniku inwestorów. Transakcje przyspieszą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów. Akcje tanieją
Technologie
DataWalk ma kontrakt z amerykańskim gigantem. Kurs szybuje