Château Ducru Beaucaillou, czyli historia dobrego kamienia

Château Ducru Beaucaillou leży w malowniczej gminie Saint Julien, nad brzegiem estuarium Żyrondy. To jedno z najwybitniejszych win Bordeaux, które podbiło serca nie tylko miłośników wina, ale również inwestorów.

Aktualizacja: 08.02.2017 11:26 Publikacja: 19.08.2013 06:00

Château Ducru Beaucaillou, czyli historia dobrego kamienia

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Początki tego château datuje się na wiek XVII, gdy wchodziło ono w skład większej posiadłości – Château Beychevelle. Po śmierci właściciela (zwanego Duc d'Epernon) w 1642 r. posiadłość została wyodrębniona z Château Beychevelle i wraz z inną częścią tego majątku, zwaną dzisiaj Château Brenaire Ducru, sprzedana, by pokryć długi zmarłego.

W XVIII w. majątek znalazł się w rękach człowieka o nazwisku Bergeron, który rozpoczął tu produkcję wina zwanego wówczas Maucaillou. Nazwa ta wywodzi się z francuskich słów oznaczających „zły" i „otoczak", bowiem żwir i otoczaki są bardzo charakterystycznym elementem występującym w glebach gminy Saint Julien. Jednak w związku z wyjątkową jakością wina nazwa dosyć szybko została zmieniona na Beaucaillou – przedrostek beau- oznacza w języku francuskim „dobry".

Gdy w 1795 r. Bergeron zmarł, posiadłość przeszła w ręce Bertranda Ducru i od tej pory tak posiadłość, jak i pierwsze wino tego producenta funkcjonują jako Château Ducru Beaucaillou. Dzięki zabiegom dzieci Bertranda oraz utrzymywaniu wyjątkowej, stałej jakości, wino Château Ducru Beaucaillou znalazło swoje miejsce w klasyfikacji dla win z Médoc stworzonej w 1855 roku. Zajęło w niej należne mu miejsce w drugim stopniu klasyfikacji – Deuxième Grand Cru Classé.

Od 1929 r. posiadłość pozostaje w rękach bardzo znanej bordoskiej rodziny – Borie. Dzięki bliskości estuarium Żyrondy, krzewy mają zapewnione wyjątkowe warunki wegetacji. Wielkie ilości wody są przemieszczane wraz z falami przypływów i odpływów cztery razy dziennie, działając na plantację jak swoisty system klimatyzacyjny – chłodząc w lato, a zimą przynosząc ciepłe powietrze. Typowa dla Médoc żwirowa gleba stanowi z kolei doskonałe siedlisko dla szczepu cabernet sauvignon. Zapewniając dobrą przepuszczalność gleby oraz odbijając światło słoneczne.

Wino jest tu produkowane z większościowym udziałem szczepu cabernet sauvignon uzupełnianym przez merlot i cabernet franc. Za młodu charakteryzuje się intensywnymi nutami owocowymi. Mocno wyczuwalne są niuanse czarnej porzeczki i wiśni oraz przypraw. Gdy wino jest starsze i bardziej dojrzałe, prym zaczynają wieść aromaty przypraw, oliwek i tytoniu. Château Ducru Beaucaillou jest jednym z dziesięciu największych win z półwyspu Médoc, a co za tym idzie jednym z najwybitniejszych spośród win regionu Bordeaux.

Jako jedno z najwybitniejszych win tego regionu, Château Ducru Beaucaillou cieszy się powszechnym uznaniem, które przedkłada się na jego potencjał inwestycyjny. Popyt na to wino sprawił, że Ducru Beaucaillou 2000 zdrożało w ciągu ostatnich 5 lat o 50 proc., Ducru Beaucaillou 1982 o 67 proc., a Ducru Beaucaillou 2002 o 128 proc.

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę