Projekt zakłada stworzenie dziesięciu lokalnych destylarni, gdzie produkowana będzie wódka kraftowa i inne alkohole. Punkty mają być połączone z ofertą gastronomiczną, jednak głównym źródłem zysku ma być produkcja i sprzedaż wódki, w tym również online.
Tymczasem w Polsce sprzedaży alkoholu przez internet zabrania ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zezwolenie na handel alkoholem dostaje nie cała firma, ale poszczególne sklepy.
Jednak Palikot potwierdza swoje plany. – Zleciliśmy przygotowanie i posiadamy opinie prawne oraz gotowy model biznesowy pozwalający na sprzedaż alkoholu online – odpowiedział na pytanie redakcji. – Zakładamy, że są to rozwiązania zbieżne z tymi, jakie stosuje w Polsce szereg innych sklepów internetowych sprzedających alkohol mocny, wino czy piwa. Z wieloma z nich obecnie prowadzimy rozmowy dotyczące sprzedaży naszych produktów – dodał. Uwagę w ofercie zwraca wysokość planowanej dywidendy, sięgającej 50–100 proc. zysku. Spółka potwierdza, że wypłata takiej dywidendy za 2022 r. jest realna, zastrzega jednak, że „prognozy nie stanowią gwarancji", a wypłata zależy ostatecznie od uchwały akcjonariuszy.
Pandemia, zamknięcie lokali gastronomicznych oraz ograniczenie działalności sklepów sprawiły, że wzrosły naciski producentów alkoholu na umożliwienie handlu tymi napojami przez internet. Pojawiła się też nieformalna szara strefa – małe browary i sklepy specjalistyczne wprowadziły w mediach społecznościowych możliwość zamawiania telefonicznego, oferowały sprzedaż z dowozem, a nawet wysyłkę przez kuriera, co w praktyce niewiele różniło się od sprzedaży przez internet.
Palikot już trzeci raz współpracuje z platformą Crowdway. W kwietniu oferta spółki Tenczynek Bezalkoholwe zebrała 4,176 mln zł na linię produkcyjną do dezalkoholizacji piwa. Wcześniej, w 2019 r., w wyjątkowym tempie zebrał rekordowe 4,18 mln zł od 1330 inwestorów na rozwój spółki Tenczyńska Okovita. api