Złoto, whisky, diamenty – co chroni przed Covidem

Whisky okazała się odporna na zawirowania podczas ostatniego kryzysu, co zachęca inwestorów. Specjaliści wskazują również, że dobrym środkiem przechowania majątku są diamenty.

Aktualizacja: 28.08.2020 14:16 Publikacja: 28.08.2020 05:00

Złoto, whisky, diamenty – co chroni przed Covidem

Foto: Adobestock

Inwestorzy w niepewnych czasach coraz częścią szukają okazji w alternatywnych klasach aktywów. Często wybierane są metale szlachetne lub kryptowaluty. Specjaliści wskazują również czynniki, które świadczą o atrakcyjności whisky czy diamentów.

Najwyższe stopy zwrotu

Jak się okazuje, w tym roku jedną z najlepszych inwestycji jest bitcoin. Cyfrowa waluta zyskała ponad 57 proc. i zdeklasowała indeksy akcji.

Najważniejsza kryptowaluta świata niedawno zdrożała do 12 000 USD, czyli poziomu niewidzianego od maja 2019 r. Obecnie jednak kurs oscyluje wokół 11 350 USD. Oprócz złota to właśnie bitcoin jest coraz częściej uważany za jedno z najbezpieczniejszych aktywów typu safe haven.

– Złoto i bitcoin – uważam, że oba te elementy chronią przed obecną niepewnością – mówi Michael Novogratz, założyciel firmy inwestycyjnej Galaxy Investment Partners.

GG Parkiet

Kapitał zazwyczaj płynie na rynek metali szlachetnych w czasach niepewności gospodarczej. Nie inaczej jest w trakcie obecnej pandemii. Od początku roku notowania złota wzrosły o ponad 27 proc. i po raz pierwszy w historii przebiły barierę 2000 USD za uncję. Obecnie królewski metal kosztuje około 1950 USD.

Analitycy twierdzą jednak, że jest spora szansa na kolejne rekordy. Goldman Sachs prognozuje, że cena może wzrosnąć do 2300 USD w ciągu roku, a inne instytucje widzą szansę na pokonanie bariery 4000 USD w ciągu pięciu lat.

Jeszcze lepiej radzi sobie srebro. Metal ma szerokie zastosowanie w gospodarce, dlatego w miarę odbudowy światowego PKB popyt na srebro powinien rosnąć. Ponadto jest ono traktowane jako alternatywa wobec złota. Od początku roku srebro zdrożało o ponad 50 proc.

Whisky i diamenty

Specjaliści podkreślają, że inwestorzy szukający okazji do dywersyfikacji portfela coraz częściej interesują się rynkiem alkoholi. – W czasach kryzysu i zawirowań na rynkach finansowych obserwujemy wzrost zainteresowania inwestycjami alternatywnymi, w tym beczkami szkockiej whisky. Inwestorzy szukają stabilnych i niezależnych rynków, a dodatkowym atutem jest oczywiście zabezpieczenie inwestycji fizycznymi aktywami i ich wzrost wartości z czasem. Whisky okazała się odporna na zawirowania na rynkach wywołane kryzysem gospodarczym w latach 2007–2009 oraz w trakcie epidemii SARS w latach 2002–2003, co z pewnością przekłada się na jeszcze większe zapotrzebowanie inwestorów na te aktywa obecnie, w czasie trwającej pandemii koronawirusa. Beczki szkockiej whisky traktowane są jako bezpieczna przystań, która pozwoli im przetrwać trudny czas – mówi Krzysztof Maruszewski, prezes Stilnovisti.

Od początku roku indeks RW Apex 1000, który odwzorowuje cenę 1000 najrzadszych butelek, zyskał ponad 5 proc., jednak Maruszewski zaznacza, że indeks nie przekłada się bezpośrednio na ceny beczek, choć występuje między nimi pewna korelacja.

Innym pomysłem na ochronę kapitału mogą być diamenty. Jak wynika z danych Bloomberga, obrazujący koniunkturę na tym rynku indeks RapNet Diamond spadł w tym roku o 3 proc., jednak w ostatnim czasie jego wartość rośnie.

– Diamenty są bardzo dobrym środkiem przechowywania majątku. Horyzont inwestycyjny to co najmniej 10, a nawet 30 lat. W tym momencie diamenty doświadczają wzrostu cen. Od tego tygodnia Rapaport (dostawca danych dotyczących rynku diamentów) podniósł ceny i od razu wszyscy dostawcy również je podnieśli – mówi Kinga Dziekońska, ekspert e-diamenty.pl.

Dodaje, że zdecydowanie wzrosła liczba inwestorów (pandemia przyczyniła się np. do zawirowań na rynku nieruchomości) i diamenty stały się atrakcyjną alternatywą dla innych form lokowania kapitału.

Inwestycje alternatywne
Małe sztabki i złote monety królują w rosnących zakupach Polaków
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Inwestycje alternatywne
Pozycja długa na rynku sztuki
Inwestycje alternatywne
Retro jest w cenie: BMW 501. Barokowy anioł
Inwestycje alternatywne
Ciągle z klasą!
Inwestycje alternatywne
Wysoka cena niewiedzy
Inwestycje alternatywne
Pułapki inwestowania w sztukę