Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.06.2015 16:00 Publikacja: 21.06.2015 16:00
Grecy mają wrażenie, że ich kraj był dla MFW i unijnych decydentów poligonem, na którym sprawdzono, jak daleko można się posunąć w przerzucaniu kosztów walki z kryzysem na zwyczajnych podatników.
Foto: Archiwum
W 2010 r. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przekonywał, że „terapia szokowa" w Grecji będzie jedynie krótkim epizodem, który pozwoli greckiej gospodarce się zreformować i stanąć na nogi. Według jego przewidywań PKB Grecji miał się skurczyć w 2010 r. o 2,6 proc., a później miało się zacząć stopniowe ożywienie gospodarcze. W 2010 r. grecki PKB skurczył się jednak o 5,4 proc., a od rozpoczęcia programu MFW i UE mającego uratować Grecję spadł o 26 proc., stopa bezrobocia wśród młodzieży sięgnęła 60 proc. a dług publiczny zwiększył się ze 145 proc. PKB do ponad 170 proc. PKB. Olivier Blanchard, główny ekonomista MFW w latach 2008–2015, przyznał po fakcie, że jego instytucja po prostu pomyliła się w ocenie skutków programu „pomocowego" dla greckiej gospodarki. Napisał cały raport na temat tego, jak MFW nie docenił wpływu cięć fiskalnych na PKB i zdolność Grecji do spłacania długu. Mimo tak kolosalnej wpadki MFW i UE nadal upierają się, by program „reform" w Grecji prowadzono według nieudanego wzorca z 2010 r. Taka strategia jest krytykowana nawet przez osoby związane z Funduszem. – Jestem zszokowany, że w obecnych warunkach mówi się o podwyżce VAT w Grecji. Przedwczesna podwyżka VAT zaszkodziła przecież nawet tak silnej gospodarce jak japońska. Rządząca w Grecji partia Syriza powinna zwerbować departament analiz MFW, by był jej rzecznikiem, gdyż ludzie pracujący w tym departamencie mówią to samo co Syriza o takich rozwiązaniach ekonomicznych. Cała strategia wierzycieli Grecji jest błędna, a im dłużej będzie ona trwać, tym więcej będzie ich kosztować – twierdzi Ashoka Mody, były wicedyrektor departamentu europejskiego MFW.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Doceniono skuteczną redukcję ryzyka w portfelu kredytów walutowych, wzrost rentowności i silną pozycję kapitałową.
Produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła w marcu o 2,5 proc. rok do roku – podał we wtorek GUS. Skala wzrostu rozczarowuje, spodziewano się lepszego odczytu. Jeszcze słabsze odczucia rodzą dane o produkcji budowlano-montażowej.
Wrażliwość banków na ruchy w polityce pieniężnej jest obecnie mniejsza choćby dlatego, że w portfelach mają więcej stałoprocentowych kredytów czy obligacji. Niemniej spadku wyników finansowych nie da się uniknąć.
Najcenniejszy jest tzw. klient relacyjny, którego – jak się okazuje – ciężko jest dziś zdobyć. Dla sektora bankowego stanowi to pewien problem. Dla samych konsumentów bankowa rywalizacja o ich względy jest raczej korzystna.
„Cła są dźwignią polityczną o niezamierzonych konsekwencjach” – pisze WTO w raporcie z frontu wojny celnej. Ameryka Północna odnotuje spadek eksportu o 12,6 proc., a importu o 9,6 proc. w 2025 roku.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Jeszcze chwilę potrwa, zanim wskaźnik referencyjny WIBOR zniknie z rynku. Nowy indeks POLSTR ma zacząć być, co prawda, publikowany w II kw. tego roku, ale w ofercie bankowej pojawi się znacznie później.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas