W II półroczu marża nie spadnie

Rozmowa: Stanisław Bogacki, prezes spółki Solar, projektującej i sprzedającej odzież

Aktualizacja: 06.02.2017 20:08 Publikacja: 22.08.2015 06:00

W II półroczu marża nie spadnie

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski "Jan" Bartosz Jankowski

Narastająco od początku roku sprzedaż Solaru jest podobna jak rok temu, kiedy inne firmy z branży mocno zwiększają przychody. Jak w tym czasie zmieniła się powierzchnia handlowa firmy i z czego wynika jej słabość sprzedażowa?

Powierzchnia handlowa salonów własnych w I połowie 2015 roku jest mniej więcej taka sama jak w I połowie 2014 roku. W rzeczywistości za całościowy wynik sprzedażowy odpowiada głównie osłabienie sprzedaży w sklepach outletowych, w tym samym czasie sprzedaż nowej kolekcji wiosna–lato 2015 w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wzrosła o około 5 proc. Należy pamiętać, że firma dokonała w ciągu ostatniego roku istotnych zmian dotyczących kolekcji, wizerunku i komunikacji z klientami. Naszym zdaniem zmiany te zostały pozytywnie przyjęte zarówno przez klientów, jak i media, w efekcie notujemy wzrastające zainteresowanie marką, co powinno przynieść dobre efekty w kolejnych sezonach.

Jaka była polityka sprzedażowa spółki w I półroczu i jak kształtowały się marże?

Pomimo bardzo znacznego wzrostu kursu dolara wobec złotego, po głębokiej analizie cen zakupu i potencjalnych cen sprzedaży, spółka postanowiła tylko nieznacznie obniżyć marżę w stosunku do roku 2014, kiedy wynosiła ona 60 proc. W efekcie w I kwartale osiągnęliśmy marżę na poziomie 52,2 proc., natomiast w II kwartale wypracowaliśmy już 58,1 proc., a więc zbliżoną do tych z 2014 roku.

Jakie są wasze oczekiwania wobec II półrocza? Czy można liczyć na odbicie sprzedaży?

Liczymy na dobrą sprzedaż w II połowie tego roku – pierwsze tygodnie sprzedaży nowej kolekcji pokazują jej bardzo dobre przyjęcie przez klientów. Dodatkowym czynnikiem wzmacniającym powinno być wprowadzenie Programu Stałego Klienta, do którego od 10 lipca zapisało się już prawie 8 tysięcy osób. Podjęte przez nas i kontynuowane działania dotyczące uatrakcyjnienia marki Solar, w tym przeprowadzany obecnie rebranding (nowe logo, zmieniona identyfikacja wizualna) powinny już w II połowie bieżącego roku wpłynąć wzmacniająco na sprzedaż. Biorąc pod uwagę wysoki, ale jednak, od mniej więcej pół roku, dość stabilny kurs dolara amerykańskiego, przewidujemy, że marża w II półroczu powinna być na poziomie z II kwartału bieżącego roku, a więc tylko nieznacznie niższa, niż osiągnięta w 2014 roku.

Jaka jest powierzchnia handlowa i sieć sklepów spółki?

Powierzchnia handlowa na koniec 2015 roku w porównaniu z końcem 2014 roku wzrośnie o około 200 metrów kwadratowych, a liczba sklepów sieci Solar zwiększy się o trzy, w tym o pierwszy tak zwany concept store przy ul. Mysiej w Warszawie. Obecnie sieć sklepów Solar liczy 181 placówek w Polsce (własnych 75, partnerskich 88 i franczyzowych 18) oraz 46 placówek za granicą (franczyza 8 + partnerzy zagraniczni 38). Warto zwrócić uwagę na wzrastającą liczbę sklepów franczyzowych w mniejszych miastach Polski, których liczba od końca 2013 roku się podwoiła.

Jakie są plany na przyszły rok?

Plan rozwoju na 2016 rok zakłada między innymi dwa otwarcia w nowo powstających dużych centrach handlowych i ewentualną rezygnację z dwóch–trzech najmniej rentownych sklepów, więc powierzchnia sprzedaży pozostanie zbliżona do obecnej. Ze względu na wysokie pozycjonowanie marki Solar dalszy rozwój na rynku krajowym będzie bazował przede wszystkim na zmianach jakościowych opartych na optymalizacji kolekcji i serwis sklepowy. W przyszłym roku powinien też nastąpić dalszy wzrost rozwoju zagranicznego w efekcie już przeprowadzonych i kontynuowanych działań.

Spółka ma sporo gotówki i mimo to nie wypłaciła dywidendy. Dlaczego odeszliście od deklarowanej wcześniej polityki dywidendowej?

Zarząd Solaru rekomendował wypłacenie dywidendy w wysokości procentowo zgodnej z latami poprzednimi. Rekomendacja ta nie uzyskała większościowego poparcia w czasie ostatniego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, jak również nie została poparta przez radę nadzorczą spółki (Stanisław Bogacki ma pośrednio 15 proc. akcji i głosów na WZA Solaru, kolejne 15 proc. ma spółka Marii Pyzio, której rodzina zasiada w zarządzie i radzie nadzorczej Solaru, zaś 30 proc. znajduje się w rękach spółki Pawła Nowaka, byłego wiceprezesa poznańskiej firmy, który współtworzył ją z Bogackim i Pyzio – red.). Zarząd stoi na stanowisku, że w przypadku korzystnego wyniku finansowego za 2015 rok, nadal będzie rekomendować wypłacanie dywidendy.

Na co trafi gotówka posiadana przez spółkę? Rozważacie skup akcji własnych albo przejęcia innych firm w branży?

Spółka aktualnie nie zamierza przeprowadzać skupu akcji, nie planujemy także żadnych sporych inwestycji ani przejęć. Aktualny poziom posiadanej gotówki pozwala nam, pomimo znaczącego wzrostu kursu dolara amerykańskiego, na niezakłóconą działalność bieżącą, bez potrzeby finansowania się z zewnątrz, a brak finansowania zewnętrznego był zawsze wyróżnikiem naszej spółki na rynku.

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę