Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.03.2016 14:13 Publikacja: 08.03.2016 14:13
Foto: Archiwum
Takiego nagromadzenia nietypowych zjawisk w światowej gospodarce i na rynkach jak obecnie dawno nie było. Wiele krajów zmaga się z deflacją, w niektórych stopy procentowe są ujemne, do tego ropa jest najtańsza od kilkunastu lat, kwitnące do niedawna kraje BRICS przeżywają trudności, a Unii Europejskiej grozi rozpad. Chciałbym, aby spróbował pan narysować mapę, która pomoże naszym czytelnikom poruszać się po tym dziwnym świecie.
Rzeczywiście, ostatnie lata to dla inwestorów trudny okres i to się w najbliższym czasie, niestety, nie zmieni. W ub.r. rynkom akcji ciążyła m.in. przecena surowców, w tym roku polityka ujemnych stóp procentowych, którą prowadzi coraz więcej banków centralnych. A mimo to wyceny spółek wcale nie stały się atrakcyjne. W bilansie szans i zagrożeń dla rynków akcji wciąż więc przeważają te drugie. Dlatego nie mam wcale pewności, czy odbicie indeksów z ostatnich tygodni będzie kontynuowane. Gdziekolwiek spojrzeć, czają się jakieś zagrożenia geopolityczne, począwszy od konfliktów na Bliskim Wschodzie, przez ryzyko Brexitu, po duże szanse na wygraną Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich. Niepokojącym mnie zjawiskiem, na które rzadko zwraca się uwagę, jest nieustanny wzrost całkowitego poziomu zadłużenia w wielu gospodarkach. Wprawdzie po kryzysie wolniej zadłużają się gospodarstwa domowe, ale za to szybciej robią to rządy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.
Bez względu na charakter obsługiwanych podmiotów rola maklera znacząco w najbliższych latach się nie zmieni – mówi Marcin Borciuch z BM PKO BP, najlepszy makler instytucjonalny na naszym rynku.
Zarządzający po raz kolejny wybrali najlepszych maklerów i zespoły instytucjonalne. W tej edycji rankingu „Parkietu” w głosowaniu udział wzięły 53 zespoły.
Spółki od dekad dzielące się z akcjonariuszami zyskiem charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z szerokim rynkiem i lepiej zachowywały się w czasie rynkowych perturbacji.
S&P 500 zamknie I kwartał spadkiem. W całym 2025 r. złoto i srebro wygenerują stopy zwrotu wyższe niż ten indeks. Prognoza dla WIG – wyjście na nowy szczyt w tym roku – jest aktualna – mówi Kamil Cisowski, dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego w DI Xelion.
Środa przynosi dalsze osłabienie dolara na szerokim rynku, chociaż do rozmów pomiędzy USA, a Chinami na wysokim szczeblu nie doszło, a Donald Trump pytany o to wczoraj, stwierdził, że będzie ku temu odpowiedni czas i nie ma pośpiechu.
Z nieoficjalnych informacji „Parkietu“ wynika, że redukcja zapisów na akcje w transzy inwestorów detalicznych przekroczyła poziom 94 proc. Czy spółka da zarobić na debiucie?
Kamil Cisowski, dyrektor Zespołu Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego w DI Xelion, będzie gościem Dariusza Wieczorka w dzisiejszym programie „Prosto z Parkietu”. Rozmowa o 12.00.
Działająca w przemyśle kosmicznym spółka rozpoczęła budowę księgi popytu w ramach oferty akcji serii K. Chce pozyskać pieniądze na realizację projektu Mikroglob.
Przed nami kolejna decyzja RPP o wysokości stóp procentowych. Oczywiście nie powinniśmy oczekiwać ruchu w stopach, gdyż te pozostają bez zmian od października 2023 roku. Co więcej, sam prof. Glapiński mówił wielokrotnie ostatnio, że nie widzi w tym momencie przestrzeni na obniżki.
Total Specific Solutions, międzynarodowa grupa informatyczna będzie mieć łącznie prawie jedną czwartą kapitału rzeszowskiej spółki. Jakie ma dalsze plany?
Krajowy indeks największych spółek po porannym zawahaniu przystąpił do odrabiania strat z poniedziałku. I część pola odzyskał, ale nadal ma 30 punktów do maksimum z ostatniego piątku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas