Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.06.2016 10:59 Publikacja: 12.06.2016 10:59
Im bliżej terminu referendum w Wielkiej Brytanii, tym więcej niepewności dotyczących jego rezultatu. Wyniki sondaży, których trafność przewidywania poddawana jest w wątpliwość, wskazują na niewielką przewagę zwolenników wyjścia z Unii Europejskiej, zaś zakłady bukmacherskie sygnalizują zdecydowanie odmienny scenariusz.
Foto: Archiwum
S&P500 pokonał w minionym tygodniu poziom lokalnego szczytu z listopada ubiegłego roku i najwyraźniej szykuje się do ataku na historyczny rekord z maja 2015 r. Czwartkowy niewielki spadek nie przekreśla takiego rozwoju sytuacji, choć sygnalizuje, że prawdopodobnie nie obędzie się bez walki. O jej losach może zdecydować kończące się w środę posiedzenie Rezerwy Federalnej i komunikat, jaki po nim zostanie wysłany, oraz jego interpretacja. Oczekiwanie może sprzyjać pogłębieniu się korekty, zaś powstrzymanie się Fed przed podwyżką i w miarę stonowane deklaracje Janet Yellen co do przyszłych ruchów mogą stanowić dobrą okazję do jej zakończenia i sfinalizowania zarysowanego scenariusza. Jego fundamentalne uzasadnienie to już zupełnie inna sprawa. O ile napływające ostatnio dane makroekonomiczne nie są jednoznaczne, o tyle najnowsze prognozy nie pozostawiają wątpliwości. OECD obniżył szacowaną dynamikę PKB Stanów Zjednoczonych na 2016 r. z 2 do 1,8 proc., a Bank Światowy ściął swój szacunek z 2,7 do 1,9 proc. Dodatkowo, pewnym wyzwaniem intelektualnym staje się interpretacja diametralnie odmiennych kierunków polityki pieniężnej Fedu i EBC, gdy wziąć pod uwagę, że jednocześnie OECD podwyższyła prognozę dla gospodarki strefy euro do 1,6 proc., a Bank Światowy obniżył swoją minimalnie, także zakładając wzrost w Eurolandzie o 1,6 proc. Tym samym perspektywy koniunktury między Europą a USA mocno się do siebie zbliżyły, za sprawą równania tej pierwszej w górę, a drugiej w dół. W tej sytuacji można by się spodziewać, że Mario Draghi zacznie się szykować do zapowiedzi zakończenia cyklu nadzwyczajnych działań, a Janet Yellen zakomunikuje wkrótce możliwość obniżenia stóp procentowych. W „realu" wcale się jednak na to nie zanosi.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Rynkowy guru prowadzący popularny program „Mad Money” w telewizji CNBC stał się bohaterem licznych memów wyśmiewających jego zdolności prognostyczne. Zdarzało mu się bowiem spektakularnie mylić tuż przed wstrząsami rynkowymi.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Po burzliwych pierwszych tygodniach kwietnia pod wpływem działań zmierzających do deeskalacji globalnej wojny handlowej sytuacja na giełdach uspokoiła się na tyle, że indeksy ruszyły do odrabiania strat.
Według analityków Goldman Sachs do końca roku cena złota wzrośnie do 3700 dolarów za uncję. Tylko w ciągu pierwszych 15 tygodni tego roku kruszec pobił rekord cenowy aż 24 razy.
Wojna handlowa Donalda Trumpa wywołała na rynkach swoisty rollercoaster. Zmienność wzrosła do poziomów najwyższych od kilku lat, a indeksy zbliżyły się lub przekroczyły próg bessy. Jest jednak światełko w tunelu.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas