Wzrostu sprzedaży paliw w Polsce spodziewają się także firmy zajmujące się ich importem. Unimot przypomina, ze w I kwartale rynek paliw płynnych odnotował wzrost o 12 proc., licząc rok do roku. – W II kwartale tendencja powinna być podobna, biorąc pod uwagę fakt, że w marcu został wprowadzony tzw. pakiet przewozowy, czyli kolejne narzędzie do walki z szarą strefą. W III kwartale również oczekujemy wzrostu sprzedaży paliw, jednak w ujęciu rocznym dynamika ta może być nieco niższa, ponieważ w sierpniu 2016 r. został wprowadzony tzw. pakiet paliwowy, który wpłynął na rekordowo wysoką sprzedaż paliw w tym okresie – mówi Robert Brzozowski, prezes Unimotu.
Przypomina, że w III kwartale ubiegłego roku grupa zanotowała wyjątkowo dużą sprzedaż. Jego zdaniem obecna sytuacja na rynku paliw jest bardziej stabilna, choć popyt na olej napędowy wciąż rośnie. W I kwartale import oleju napędowego wzrósł o 75 proc., licząc rok do roku. – Nasza spółka w bieżącym roku zwiększyła możliwości finansowania na zakup paliwa i zdywersyfikowała źródła zaopatrzenia. W związku z tym w okresie letnim spodziewamy się wzrostu sprzedaży oleju napędowego o co najmniej kilkanaście procent – szacuje Brzozowski.
Informuje, że grupa Unimot wciąż rozwija ofertę paliw, zarówno produktowo, jak i obszarowo. W maju umożliwiła swoim klientom zakup oleju napędowego bezpośrednio z Rafinerii Schwedt w Niemczech, dzięki czemu wzrosła atrakcyjność jej oferty w regionie północno-zachodnim. Dla odbiorców hurtowych spółka przygotowała nową usługę, polegającą na gwarantowaniu stałej ceny paliwa w określonym czasie. – Przede wszystkim jednak w bieżącym roku rozpoczęliśmy działalność w sektorze detalicznym, budując franczyzową sieć stacji paliw pod marką Avia. W maju uruchomiliśmy też innowatorskie rozwiązanie dla wszystkich użytkowników samochodów – aplikację mobilną Tankuj24, umożliwiającą zakup paliwa online po korzystnej cenie – mówi Brzozowski. Ta usługa pozwoli kierowcom na tańsze tankowanie paliwa na stacjach zlokalizowanych m.in. wzdłuż autostrady A1, czyli w drodze nad morze.
Latem wzrostu popytu na paliwa w Polsce spodziewa się również Onico, jeden największych importerów paliw do Polski, którego akcje są notowane na NewConnect. – Biorąc pod uwagę prognozę PKB na poziomie bliskim 4 proc., w bieżącym roku śmiało możemy założyć, że popyt na paliwa, a zwłaszcza na olej napędowy, w III kwartale będzie większy od popytu w tym samym okresie roku 2016 – mówi Artur Krzyk, wiceprezes Onico.
Zarobią przewoźnicy
Na ożywieniu w branży paliw płynnych powinny skorzystać firmy zajmujące się ich transportem. OTP, firma z grupy Trans Polonii specjalizująca się w świadczeniu tego typu usług pojazdami drogowymi, w I kwartale zanotowała wzrost przewozu paliw o 8 proc. – Liczymy na utrzymanie podobnych tendencji w kolejnych okresach. Zauważalnie wyższa konsumpcja paliw, wynikająca m.in. z wysokiego wzrostu gospodarczego, wzrostu zamożności społeczeństwa oraz działań ograniczających szarą strefę, pozytywnie wpływa na wyniki branży, w tym także grupy Trans Polonia – mówi Dariusz Cegielski, prezes giełdowej spółki.