Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 06.12.2017 05:04 Publikacja: 06.12.2017 05:04
Foto: Archiwum
Emperia rozważała różne opcje strategiczne, m.in. emisję akcji i akwizycje. Dlaczego zdecydowaliście się jednak na pozyskanie inwestora, który skupi wszystkie wasze akcje?
Od dobrych kilku lat nasz segment detaliczny notuje istotny wzrost organiczny. W tym roku otworzymy 80 sklepów, a w przyszłym znacznie więcej. Warto podkreślić, że krajowy rynek jest bardzo wymagający, a nasilająca się konkurencja stawia przed nami nowe wyzwania. Głównym z nich jest ciągłe zwiększanie skali, istotne jest też doskonalenie formatów sklepów i poprawianie każdego elementu biznesu. Rzeczywiście obok wzrostu organicznego rozważaliśmy rozwój poprzez fuzje i przejęcia i właśnie taki kierunek obraliśmy na początku roku. Planowaliśmy ewentualną transakcję finansować gotówką albo akcjami własnymi. W maju zorientowaliśmy się, że skokowe zwiększenie skali działalności jest trudne do osiągnięcia, przynajmniej w najbliższym czasie. Dlatego podjęliśmy decyzję o poszukiwaniu inwestora strategicznego, który miałby długoterminową wizję rozwoju dla naszej spółki, nie tylko organicznego, ale również poprzez fuzje i przejęcia. Takiego, który byłby w stanie pomóc Emperii w konsolidowaniu polskiego rynku handlu detalicznego. Nie bez znaczenia było też pozyskanie inwestora strategicznego, który mógłby nas wesprzeć nie tylko kapitałowo, ale również poprzez know-how w sektorze detalicznym. I taki inwestor został wybrany.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.
Bez względu na charakter obsługiwanych podmiotów rola maklera znacząco w najbliższych latach się nie zmieni – mówi Marcin Borciuch z BM PKO BP, najlepszy makler instytucjonalny na naszym rynku.
Elektromobilność to dzisiaj już nie jest pytanie „, czy”, tylko „jak”. Jaki samochód wybrać? O jakiej mocy? Z jak dużą baterią? Wreszcie, z jaką ładowarką?
Zarządzający po raz kolejny wybrali najlepszych maklerów i zespoły instytucjonalne. W tej edycji rankingu „Parkietu” w głosowaniu udział wzięły 53 zespoły.
Spółki od dekad dzielące się z akcjonariuszami zyskiem charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z szerokim rynkiem i lepiej zachowywały się w czasie rynkowych perturbacji.
Według prognoz w najbliższych latach średnio o 2 proc. rocznie będzie rosła wymiana handlowa Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską. Zapowiadane cła nie powinny tego zmienić.
Choć wniosek łódzkiej grupy odzieżowej o zgodę na przejęcie Komeksu, właściciela marki ubrań i akcesoriów dla dzieci, nadal leży w urzędzie antymonopolowym, firmy już sporo łączy – wynika z analizy „Parkietu”.
Produkty z sektora nowej ekonomii stanowią coraz ważniejszą część polskiego eksportu.
Wyniki Żabki pokazują, że sieć całkiem dobrze sobie radzi w warunkach mocnej konkurencji i wojny cenowej. Zarząd firmy na 2025 r. patrzy z optymizmem.
Akcje handlowej grupy zniżkują na początku czwartkowej sesji o blisko 3 proc. Firma zaprezentowała wyniki za I kwartał roku obrotowego 2025, zakończony 31 grudnia 2024 r.
Nastroje inwestorów poprawił przeciek mówiący o planie doradców amerykańskiego prezydenta elekta dotyczącym wojen handlowych. Wynika z niego, że podwyżki ceł mogą być mocno rozłożone w czasie. Pozytywnie też zaskoczyły dane o inflacji producenckiej w USA.
To o 21 proc. więcej niż w roku poprzednim, ponieważ eksporterzy pospieszyli, aby nadrobić słaby popyt wewnętrzny i wyprzedzić powrót Donalda Trumpa do Białego Domu.
W tym roku rodzimi inwestorzy nie będą mieli łatwo, co jednak nie oznacza, że nie będzie można powalczyć o zyski na warszawskiej giełdzie. Kluczem może być odpowiednia selekcja spółek do portfela. Są branże, które mają potencjał wzrostu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas