Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.04.2018 10:36 Publikacja: 11.04.2018 10:36
Marcin Szuba, lekarz zarządzający funduszami medycznymi w Trigon TFI.
Foto: Archiwum
Spółki biotechnologiczne prowadzą zupełnie inną działalność niż najliczniej reprezentowana na giełdach grupa firm przemysłowych, handlowych czy surowcowych. Co w przypadku tej branży ma największy wpływ na wycenę?
W mojej ocenie największy wpływ na wycenę powinna mieć ocena produktu, leku czy urządzenia medycznego, nad którym pracuje dana spółka. Należy oszacować, jak prawdopodobne jest na etapie jego rozwoju to, że będzie to produkt skuteczniejszy bądź bezpieczniejszy niż aktualny standard terapeutyczny czy diagnostyczny. Dodatkowym ważnym czynnikiem jest to, jak silny jest bilans. Czy spółka ma wystarczające środki finansowe na przeprowadzenie kosztownego i wieloletniego procesu rozwoju klinicznego i później procesu rejestracyjnego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.
Bez względu na charakter obsługiwanych podmiotów rola maklera znacząco w najbliższych latach się nie zmieni – mówi Marcin Borciuch z BM PKO BP, najlepszy makler instytucjonalny na naszym rynku.
Zarządzający po raz kolejny wybrali najlepszych maklerów i zespoły instytucjonalne. W tej edycji rankingu „Parkietu” w głosowaniu udział wzięły 53 zespoły.
Spółki od dekad dzielące się z akcjonariuszami zyskiem charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z szerokim rynkiem i lepiej zachowywały się w czasie rynkowych perturbacji.
Kilka styczniowych sesji było na tyle ciężkich, że mogło zwiastować nadejście mocniejszej korekty. Pożar za każdym razem udało się jednak szybko zgasić. Być może tak właśnie będzie wyglądał ten rok, o ile w zbiornikach retencyjnych będzie wystarczająco dużo wody.
Polskie akcje z początkiem 2025 r. ruszyły z kopyta, choć na razie możemy mówić wciąż tylko o złapaniu tempa głównych rynków, bijących rekordy także w styczniu. Uczestnicy funduszy dłużnych wciąż śpią spokojnie.
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych krajowych zarządzających, specjalista polskich akcji, ogłosił rozstanie z TFI Allianz Polska.
Sztuczna inteligencja to rewolucja, ale amerykańska giełda dyskontuje zbyt wiele. Tymczasem wyceny na Starym Kontynencie są zdecydowanie bardziej atrakcyjne, a to szansa w dłuższym terminie – twierdzi Tomasz Markowski, zarządzający Total FIZ.
Jeszcze w tym roku mogą pojawić się trzy kolejne fundusze pasywne w ofercie Beta ETF, w tym polskich spółek dywidendowych oraz na bitcoina – zapowiada Mateusz Mucha, zarządzający Beta ETF.
Spore szanse kontynuacji hossy akcji w połączeniu z wysoką rentownością obligacji to dobry duet, również na bardziej niespokojne czasy – twierdzi Jarosław Niedzielewski, Investors TFI.
Nawet dwucyfrowe stopy zwrotu pojawiły się w tegorocznych wynikach funduszy metali szlachetnych. Początek roku jest zatem bardzo udany, choć oczekiwania zarządzających na ten rok wobec złota były raczej ostrożne.
Zarządzający TFI PZU spodziewają się, że krajowa gospodarka będzie rosła w tym roku w tempie 3,8 proc. zarówno dzięki konsumpcji prywatnej jak i odbiciu inwestycji. Na koniec roku inflacja powinna znaleźć się w przedziale celu NBP, ale warunki do wznowienia obniżek stóp powinny pojawić się już wcześniej. Są optymistycznie nastawieni do polskich akcji i obligacji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas